Ciąża pozamaciczna – rodzaje i objawy

Jak pokazują statystyki, ciąża pozamaciczna (inaczej ciąża ektopowa) obejmuje ok. 1% wszystkich ciąż i najczęściej zdarza się u kobiet w wieku 25-30 lat. Warto więc dowiedzieć się, na czym polega i jak zazwyczaj się objawia.

Czym jest ciąża pozamaciczna?

O ciąży ektopowej mówimy wtedy, gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, jednak z tą różnicą, że powstały wówczas zarodek nie zagnieździ się w odpowiednim miejscu, jakim jest śluzówka macicy. Wybierze natomiast lokalizację poza nią, przez co w miarę swojego rozwoju wywoła szereg nieprawidłowości w ciele kobiety. Ciaza pozamaciczna może mieć wiele przyczyn. Wśród najczęstszych wymienić możemy różnego typu zabiegi i operacje, a także infekcje i stany zapalne w obrębie układu rozrodczego, które przeszła w ostatnim czasie kobieta. Czynnikiem ryzyka może być również występowanie endometriozy, przeprowadzenie aborcji, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, wkładki domacicznej i podwiązanie jajowodów. Jak wynika z badań, na ciążę pozamaciczną o wiele bardziej narażone są kobiety, u których podobna sytuacja miała już miejsce co najmniej raz w przeszłości.

Ciąża ektopowa – rodzaje

Istnieje kilka typów ciąży pozamacicznej, związanych z miejscem ulokowania się zarodka. Zdecydowanie najczęstszym, bo występującym w ok. 97-98% przypadków, jest typ jajowodowy. Oznacza to, że zarodek zagnieździł się właśnie w jajowodzie, zwykle zwężonym. Jeśli fakt ten nie zostanie w porę zauważony, rosnące jajeczko może spowodować pęknięcie tego miejsca i silny krwotok. Ponadto występuje także – o wiele rzadziej – ciaza pozamaciczna brzuszna (zarodek w jamie brzusznej – ok. 1,5% przypadków) i jajnikowa (zarodek w jajniku – ok. 0,5% przypadków).

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąża ektopowa nie wywołuje raczej charakterystycznych symptomów – jedynymi objawami są te, które pojawiają się przy prawidłowo zagnieżdżonym zarodku. Z biegiem czasu pojawia się jednak typowy dla takiej sytuacji ból – jest on bardzo intensywny, ostry, przypominający kolkę, a na dodatek często promieniuje na resztę brzucha. Występują także krwawienia z dróg rodnych. Kobieta może skarżyć się również na torsje, nudności, mieć zawroty głowy. Jeśli ciąża pozamaciczna sprawi, że dojdzie do pęknięcia w jajowodzie, wówczas zwykle ma miejsce krwotok wewnętrzny. Towarzyszyć mu może wstrząs z silnymi dreszczami, ochłodzeniem ciała, utratą przytomności. Sytuacji tej nie wolno zlekceważyć – zwykle konieczna jest wtedy operacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here