Drzewka bonsai

Większość z nas zapewne widziała te cuda w doniczkach. Drzewka bonsai, bo o nich mowa, pomimo, że są maleńkich rozmiarów, są wielkie. Ich urokowi ciężko się oprzeć. Tworzenie ich to prawdziwa sztuka.
Te roślinki to zminiaturyzowane odpowiedniki dużych drzew, krzewów oraz roślin doniczkowych. Praktycznie z każdej większej rośliny poświęcając trochę czasu możemy sami stworzyć ich małe wersje. Oczywiście wiedza w tym zakresie będzie niezbędna, gdyż nie jest to prosta sprawa. Na pewno praca nad bonsai będzie wymagała od nas oprócz wiedzy, dużo czasu i cierpliwości. Tworzymy przecież dzieło sztuki.
Przy wyborze odpowiedniej rośliny na bonsai należy sugerować się wielkością jej liści. Najlepiej wybierać okazy kilkuletnie o drobnych liściach. Najlepszym materiałem na mini drzewka będą:
– z roślin doniczkowych: fikus, grubosz drzewiasty, cytrusy, granat, hibiskus;
– z drzew: dąb, klon, buk, świerk, brzoza, miłorząb, modrzew, jabłoń;
– z krzewów : azalia, oczar, kosodrzewina, różanecznik
i wiele innych.
Kiedy już nabędziemy odpowiednią roślinę (z japońskiego bon – czyli roślina, drzewo) na nasze drzewko musimy zaopatrzyć się również w odpowiednią doniczkę (sai – naczynie, taca). Ta ostatnia najlepiej, aby była wykonana z gliny.
Gdy mamy już wszystko – możemy przystąpić do dzieła tworzenia. Przycinamy odpowiednio korzenie, koronę oraz gałęzie, które nie mogą się krzyżować. Formowanie bonsai nie jest proste i wymaga dosyć obszernej na ten temat wiedzy.
Jeżeli nie możemy z jakichś względów samodzielnie wykonać bonsai, a chcemy cieszyć się jego pięknym widokiem, możemy zakupić gotowe drzewko, które już jest zasadzone i odpowiednio uformowane.
Nabędziemy np. bonsai w Krakowie, a także w innych miejscach naszego kraju od sprawdzonych hodowców , jeśli nie osobiście to za pośrednictwem internetu.
Absolutnie należy unikać drzewek pochodzących z marketów, gdyż z prawdziwymi bonsai mają wspólną jedynie nazwę, a w rzeczywistości nie wiemy z jaką rośliną mamy do czynienia, jak ją pielęgnować itp.
Mając już upragnione drzewko bonsai wystarczy otoczyć je właściwą opieką.

www.ebonsai.pl

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here