Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Każdemu zdarza się zachorować. Mamy wtedy prawo do wzięcia wolnego od pracy i za ten okres otrzymujemy wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub właśnie zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Warto wiedzieć, ile wynosi zasiłek chorobowy w 2019 roku i kto może go otrzymać.

Kto może otrzymać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy jest świadczeniem przysługującym osobie posiadającej ubezpieczenie zdrowotne. Może je otrzymać osoba, która z powodu choroby lub wypadku czasowo nie jest zdolna do pracy. Zasiłek jest wypłacany również bezrobotnemu. ZUS zaczyna wypłacać zasiłek chorobowy po 33 dniach trwania zwolnienia lub w przypadku pracowników po 50 roku życia, po 14 dniach. Wcześniej wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez pracodawcę. Warto dodać, że do tego limitu wliczane są wszystkie zwolnienia lekarskie brane przez pracownika.

Ile wynosi zasiłek chorobowy?
Wymiar zasiłku chorobowego zależy od średniej pensji, jaką pracownik pobierał przez ostatnie 12 miesięcy. Standardowo wymiar zasiłku wynosi 80% podstawy i może być pobierany przez pracownika w okresie maksymalnie 182 dni w roku. Podstawa świadczenia nie może być jednak niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia pomniejszona o 13,71 procent. Gwarantowanym wymiarem zasiłku chorobowego w 2019 roku jest więc 1941,53 złotych. Inne zasady dotyczą jednak kobiet w ciąży, osób które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do niej oraz osób, które oddają tkanki lub narządy. W tych kilku przypadkach wymiar zasiłku chorobowego wynosi zawsze 100%. Dodatkowo kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na gruźlicę mogą pobierać zasiłek chorobowy przez 270 dni w roku, czyli przez cały okres 9 miesięcy. Jeśli pracownik na zwolnieniu lekarskim przebywa w szpitalu, wymiar wypłacanego mu zasiłku jest zmniejszany do 70% podstawy. Jeśli po upływie czasu który przysługuje pracownikowi na chorowanie w danym roku kalendarzowym nadal nie jest on zdolny do pracy, powinien przejść na świadczenie rehabilitacyjne. Może ono zostać przyznane na okres maksymalnie 12 miesięcy.

www.geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here