Jak biegać?

Panuje powszechna i obiegowa opinia, że bieganie to sport dla każdego bez wyjątku. Tezę tę wydaje się potwierdzać rosnąca popularność biegania wśród naszych rodaków. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że w ostatnim czasie bieganie stało się wręcz modne i jeśli ktoś nie preferuje tego typu aktywności fizycznej to jest niemodny i starodawny. Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że bieganie jest sportem, który może uprawiać każdy. Nie jest tu ważny wiek czy płeć. Nie będziemy także potrzebowali specjalistycznego sprzętu. Przynajmniej na początku, do momentu w którym bieganie będziemy traktować hobbystycznie. Jeśli będziemy chcieli się zająć tym bardziej profesjonalnie to oczywiście możemy pokusić się o zakup na przykład lepszego obuwia.

Dlaczego warto biegać?

Dlaczego warto biegać?Bieganie ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Właściwie wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Bardzo korzysta na tym przede wszystkim układ krwionośny. Regularne treningi biegowe wzmacniają serce, które dzięki temu zwiększa swoją objętość oraz skuteczniej wykonuje swoją rolę jaką jest rozprowadzanie krwi po wszystkich naczyniach krwionośnych. Wystarczy tylko wspomnieć, że wśród osób które regularnie trenują bieganie znacznie spada ryzyko wystąpienia zawału serca. Już sam ten fakt powinien być wystarczającą zachętą do rozpoczęcia regularnych treningów biegowych. Poza tym biegając sprawiamy, że obniża się nasze ciśnienie tętnicze oraz polepsza się ogólna kondycja fizyczna organizmu. Jeśli nawet to nie przekona kogoś do biegania to wspomnijmy także o zwiększonej odporności, dzięki której istnieje mniejsza szansa zachorowania na nowotwór. Biegając regularnie sprawimy również, że nasza sylwetka będzie zbliżona do ideału. Bieganie jest bowiem jednym z najlepszych sposobów na spalanie zbędnych kalorii z naszego organizmu. Nawet niewielkie ale regularne treningi biegowe pozwalają w szybkim czasie zrzucić zbędne kilogramy.

Jak zacząć biegać?

Cóż, aby zacząć biegać wystarczy po prostu wyjść z domu. Najważniejsza w tym momencie jest motywacja. Jeśli wmówimy sobie, że chcemy to robić to wystarczy zagospodarować sobie kilkadziesiąt minut czasu i po prostu przebiec się po okolicy. Wystarczy jedynie założyć wygodne buty oraz ubiór adekwatny do pory roku. O wiele łatwiej i lepiej jest pod tym względem oczywiście latem. Zimą, jeśli nie posiadamy odzieży termoaktywnej może być trochę kłopotów.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka

Jak powinna wyglądać rozgrzewkaKażdy trening biegowy powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką. Wielu początkujących biegaczy lekceważy rozgrzewkę i od razu przechodzi do biegania. Jest to oczywiście błąd i niepotrzebne ryzyko. Zadaniem rozgrzewki jest bowiem przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku fizycznego. Nie tylko niwelujemy w ten sposób ryzyko kontuzji ale sprawiamy też, że sam trening będzie dużo efektywniejszy. Podczas rozgrzewania mięśni organizm zmienia bowiem swoje zapotrzebowanie na tlen. Taka solidna rozgrzewka powinna trwać minimum kilkanaście minut. Powinniśmy wykonywać podstawowe ćwiczenia takie jak skrętoskłony, wymachy, różne typy skippingu i krążenie tułowiem. Jeśli solidnie wykonamy rozgrzewkę możemy być pewni, że nasz organizm będzie bardzo dobrze przygotowany nawet do długiego i ciężkiego treningu. Co więcej, taką rozgrzewkę warto też wykonać po zakończeniu treningu, po to aby organizm przyzwyczaił się do nowych warunków oraz był lepiej ukrwiony.

Jak powinny wyglądać treningi biegowe?

Początkujący biegacze powinni przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie przesadzać z intensywnością treningów. Przynajmniej na początku. Jeśli przez długi czas w ogóle nie biegaliśmy lub nie uprawialiśmy żadnego sportu to może by być nam nieco ciężko przyzwyczaić się do wzmożonego wysiłku. Jednak wszystko przyjdzie z czasem. Każdy organizm jest inny. Jeśli podczas pierwszego treningu nie mamy siły biec to wystarczy nawet szybki marsz lub trucht. Na początek będzie ok. Potem z każdym dniem możemy zwiększać intensywność treningu aby przejść do pełnego biegu. Dobrym pomysłem są także treningi interwałowe, czyli naprzemienny bieg i szybki marsz. Możemy również skorzystać z gotowych planów treningowych dostępnych w internecie. Jest w nich dokładnie wskazane jaki rodzaj treningu i w jakich odstępach czasowych powinniśmy ćwiczyć. Są one tak ułożone aby na przykład w okresie 30 dni od rozpoczęcia przejść do pełnych treningów biegowych. Kluczowa sprawa to to, aby nie przecenić zbytni swoich możliwości i nie poddawać się podczas pierwszych niepowodzeń, gdy organizm odmówi nam posłuszeństwa. Konsekwencja i upór to klucz do osiągnięcia sukcesu. Z każdym kolejnym treningiem nasz organizm będzie silniejszy i bardziej wydajny. Sami nawet nie zauważymy, kiedy przyzwyczailiśmy się do długich treningów biegowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here