Jak gwizdać na palcach

Gwizdanie kojarzy nam się przede wszystkim z odgłosami ptaków siedzących na drzewach, nierzadko budzących nas w letnie poranki o zbyt wczesnej porze. Niektórym słysząc gwizdy przypomina się, jak babcia ganiła ich, kiedy całymi wakacyjnymi dniami uczyli się jak gwizdać na palcach. Jednak gwizdanie to nie tylko sposób porozumiewania się ptaków, sposób dopingu ulubionych piłkarzy czy forma nawoływania znajomych, gwizdanie to również język, którym na co dzień mogą posługiwać się ludzie. Język ten jest wykorzystywany przez około dziesięć tysięcy mieszkańców gór tureckich, zlokalizowanych w północnej i wschodniej części państwa.

Jak gwizdać na palcach nie trzeba również uczyć mieszkańców hiszpańskiej wyspy Gomera, stanowiącej część Wysp Kanaryjskich

Jak gwizdać na palcach nie trzeba również uczyć mieszkańców hiszpańskiej wyspy Gomera, stanowiącej część Wysp KanaryjskichNa tych terenach język gwizdany jest używany przede wszystkim do komunikowania się na terenach górskich i oddalonych na znaczne odległości. W wyniku przeprowadzonych badań, stwierdzono, iż język gwizdany jest jedynym sposobem komunikowania się, w którym biorą udział dwie półkule mózgu. Odkryto, iż w przypadku wszystkich innych języków, czyli pisanych, mówionych, migowych, atonalnych, tonalnych, za interpretację przekazu jest odpowiedzialna lewa półkula. W przypadku języka gwizdanego obie półkule pracują tak samo.
Jedną z wielu zalet, takiej formy porozumiewania się, jest możliwość przekazywania informacji nawet na odległość sześciu kilometrów, co pozwalał na informowania większości mieszkańców o ważnych wydarzeniach. Niestety jednak, wraz z rozwojem telefonii komórkowej, język gwizdany zaczął być coraz rzadziej używany, przede wszystkim ze względu na to, iż nie każdy chciał aby przekazywane przez niego prywatne informacje słyszała cała wyspa.

Aby choć w niewielkim stopniu poznać sposób porozumiewania się językiem gwizdanym, warto nauczyć się na początku jak gwizdać na palcach. Poniżej zostały przedstawione etapy, które z pewnością ułatwią naukę

  • Tworzymy palcami znak „OK”, poprzez złączenie końców kciuka i palca wskazującego.
  • Otwieramy usta i delikatnie przejeżdżamy językiem po wargach, zwilżając je.
  • Wystawiamy język, kierując jego zakończenie w górę, następnie połączone palce układamy na języku i chowamy go do ust (palce cały czas na języku).
  • Zamykamy usta tak, aby pozostał niewielki otwór, ważne aby usta były szczelnie przyklejone do palców.
  • Dmuchamy.

Powyższe wskazówki pomogą Ci nauczyć się jak gwizdać na palcach, konieczne są jednak regularne ćwiczenia i wytrwałość aby dojść do perfekcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here