Jak odpowietrzyć grzejnik

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy w domach pragniemy mieć cieplej niż na dworze. Sprawa wydaje się prosta – odkręcić kaloryfer i czekać, aż powietrze stanie się cieplejsze. Czy jednak grzanie mieszkania wiąże się jedynie z tą czynnością? Jak grzać ekonomicznie i zdrowo?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnikPodstawą jest dbałość o kaloryfer. Służy on głównie zimą, lecz zwracać na niego uwagę należy cały rok. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać kilka podstawowych czynności, takich, jak odpowietrzyć grzejnik, sprawdzić warstwę farby czy umiejscowienie kaloryfera. Odpowietrzanie grzejnika polega na odkręceniu zaworu, co pozwoli – jak sama nazwa wskazuje – usunąć z niego powietrze, a napełnić go wodą. Taki odpowietrzony kaloryfer nie powinien przeciekać. Ponadto temperatura rozkładać się w nim będzie równomiernie co pozwoli na efektywne grzanie. Sprawdzenie warstwy farby dotyczy dziś częściej starych, żeliwnych kaloryferów, jednak jest niezwykle istotne – pozwala wykryć wszelkie przecieki. Nawet, jeśli ilość wypływającej cieczy nie zdążyła zniszczyć podłogi, to rdzawe zabarwienie i odpryski farby mogą wskazywać na rozszczelnienie. Pojawiać się będą szczególnie w dolnej części urządzenia. Umiejscowienie to dotyczy także nowych kaloryferów, jednak tam wskazuje raczej na uszkodzenie spawu lub uszczelki.

Ekonomia ogrzewania

Umiejscowienie kaloryfera zasługuje na odrębny wątek z tego względu, iż czynnik ten ma wpływ na wiele aspektów ogrzewania mieszkania. Podstawą jest, iż kaloryfer powinien być w pełni odsłonięty. Zapobiegnie to niedogrzaniu pomieszczenia oraz naliczeniu błędnego wskazania podzielnika. Wzrasta ono, jeśli temperatura wokół przewyższa tą emitowaną przez kaloryfer. Najlepiej, aby grzałka położona była w okolicy okna. Zapobiega to niekontrolowanemu wpadaniu zimnego powietrza przez nie do końca szczelne okno. Niekorzystnie jest umiejscawiać kaloryfer w wyższych partiach pomieszczeń, gdyż ciepłe powietrze z natury idąc ku górze pozostanie tam, zamiast obiec całe pomieszczenie wędrując z niższych partii.

Ekonomia ogrzewania polega także na umiejętności wietrzenia mieszkania. Najważniejsze jest zakręcenie wszystkich grzejników w całym domu, nawet jeśli celem jest przewietrzenie jednego pokoju. Zmiana temperatury wokół czujnika spowoduje większy pobór ciepła. Ponadto jeśli powietrze w mieszkaniu będzie mocno ciepłe, trudniej będzie wymienić je na nowe. Warto o to dbać w trosce o swój portfel.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here