jak układać kostkę rubika

Tą niesamowicie intrygującą zabawkę zna zapewne każdy z nas. Wszyscy kiedyś mieliśmy z nią do czynienia, choć próby jej ułożenia zapewne niejednokrotnie kończyły się z negatywnym skutkiem. Kostka rubika to bardzo popularna zabawka, jaka znana jest już dosłownie na całym świecie. Zafascynowała ona ogromną część społeczeństwa i niektórzy tak bardzo się w niej zakochali, iż teraz pobijają światowe rekordy polegające na jak najszybszym ułożeniu całej kostki. A zdecydowanie nie jest to proste. Jeśli nie wiemy, jak układać kostkę rubika, a weźmiemy tę zabawkę do ręki z zamiarem jej pokonania, najprawdopodobniej wszystkie nasze próby pójdą na marne.

Jak układać kostkę rubika?

jak układać kostkę rubikaTrudno jest bowiem ułożyć taką kostkę bez znajomości pewnych podstawowych zasad. Istnieje tysiące różnorodnych możliwości umiejscowienia poszczególnych kwadracików. Dlatego moglibyśmy je przesuwać i przestawiać niemalże w nieskończoność, a i tak nie uzyskalibyśmy odpowiedniego rezultatu końcowego, jeśli nie dopisałaby nam odrobina szczęścia. Zamiast aż tak się przemęczać, poznajmy podstawowe techniki i sposoby układania kostek Rubika i sami spróbujmy z nich skorzystać, ucząc się ich po prostu na pamięć i postępując zgodnie z praktycznymi i użytecznymi instrukcjami. Znajdziemy je oczywiście w Internecie.

Czym jest kostka rubika?

Kostka Rubika jest rodzajem zabawki logicznej, która pierwotnie miała być wykorzystywana głównie przez dzieci. Szybko się jednak okazało, że jest ona tak trudna do ułożenia, iż nawet osoby dorosłe mają z nią spore problemy. Wbrew pozorom Kostka Rubika dopiero od niedawna występuje na rynku, gdyż została odkryta w roku 1974. Wymyślił ją Erno Rubik, od którego nazwiska powstała nazwa samej zabawki. Dwa lata po wynalezieniu rozpoczęto pracę nas skonstruowaniem pierwszej prawdziwej Kostki Rubika, do czego doprowadził japoński inżynier. Oczywiście wytworzona przez niego zabawka od razu trafiła w ręce samego Rubika, któremu jej pierwsze ułożenie zajęło cały miesiąc.

Na polskim rynku tą zabawkę możemy spotkać natomiast dopiero od 1982 roku, choć tak szybko została ona spopularyzowana. Iż dziś każdy wie już, czym ona właściwie jest. Niemalże każdy też mógł się z nią chociaż raz w swoim życiu spotkać – czy to na świetlicy, oczekując na zajęcia szkolne, czy to w jakimkolwiek sklepie z zabawkami bądź markecie z artykułami dziecięcymi. Kolorowy bloczek wypełniony małymi kwadracikami przypomina bowiem dość mocno typowe produkty dziecięce. Jednakże nie dajmy się zwieść jego niepozornemu wyglądowi. Kostkę Rubika bardzo trudno jest w pełni ułożyć.

Kto może korzystać z kostki rubika?

Tak naprawdę każdy! Skoro znajdziemy ją w sklepach na dziale z zabawkami bądź artykułami dedykowanymi dzieciom, oznacza to, że nawet maluchy mogą spróbować swoich sił i postarać się ułożyć taką kostkę. Oczywiście zdecydowana większość takich prób nie zakończy się pomyślnie. Jednakże już samo przewracanie kostki i odkrywanie jej kolejnych ułożeń może sprawić dzieciakom mnóstwo radości. Jeżeli zatem mamy w domu jakieś maluchy i chcielibyśmy podarować im coś atrakcyjnego, a jednocześnie mogącego rozwinąć ich zdolności motoryczne bądź manualne, koniecznie sięgnijmy po taką kostkę.

Kupimy ją w wielu miejscach i to dosłownie za grosze. Gdyż jej cena wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli sami mamy zamiar próbować ułożyć taką kostkę, najlepiej od razu zaopatrzmy się w kilka sztuk jednej zabawki i podarujmy je całej rodzinie, wspólnie z nią spędzając czas przy ciekawej zabawie. Możemy nawet ustalić pewne reguły i zaznaczyć, że ten, komu pierwszemu uda się ułożyć całą kostkę, zdobędzie jakąś nagrodę – np. czekoladę czy ciasto.

Co nam daje układanie kostki rubika?

jak układać kostkę rubikaNawet jeśli nie wiemy, jak układać kostkę rubika, możemy oczywiście próbować się z nią bawić i w ten sposób rozwijać swój umysł i ciało. Taka zabawa popracuje nad naszą wyobraźnią przestrzenną. Dzięki niej nasze dzieci, jak również i my sami, nauczą się koncentrować na jednym przedmiocie. Cała ich uwaga zostanie skupiona na tej malutkiej kostce. Nic nie będzie ich w stanie odciągnąć od prób jej ułożenia. Zabawa z Kostką Rubika uczy nas również logicznego myślenia. Gdyż po wielu próbach przewracania klocków automatycznie zapamiętujemy, jakie ruchy dają nam najlepsze efekty.

Staramy się też wydedukować, w jaki sposób przekręcić kostkę, aby ostatecznie na każdej z jej ścianek znalazły się kwadraciki w jednym określonym kolorze. Próbujemy przewidywać swoje następny ruchy i w ten sposób cały czas pobudzamy swój umysł do pracy – to świetna rozrywka zwłaszcza dla tych osób, które na co dzień pracują fizycznie. Kostka Rubika jest jedną z ciekawszych i przy tym najtańszych zabawek. Koniecznie ją wypróbujmy, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here