Jak widzi kot?

Wbrew ogólnemu przekonaniu kot nie widzi tylko w kolorach czerni i bieli. Jego świat nie jest monochromatyczny i zawiera żywe barwy. Jeżeli jesteście ciekawi jak widzi kot, koniecznie czytajcie dalej!

Jak widzi kot?

Jak widzi kot?Nasze mruczki widzą świat w kolorze niebiesko-żółto-zielonym tzw. trichromii, więc mają znacznie ograniczone spektrum barw niż ludzie. Nie widzą też koloru czerwonego podobnie jak inny dobrze znany czworonóg – czyli pies. Wszystkie źródła poruszające temat wzroku kotów opierają się na badaniach Nicolay Lamm’a, który poświęcił się nauce, zgłębiając jak działa zmysł wzroku u kotowatych a następnie porównał je z wynikami badań wzroku ludzkiego. Dzięki jego badaniom możemy w pełni doświadczyć jak widzą nasi mali przyjaciele. Pierwszą i najważniejszą różnicą jest widzenie „kątem oka”, fachowo nazywane widzeniem peryferycznym. Oznacza to, że zakres widzenia kotów jest znacznie szerszy niż ludzi ponieważ liczy trzydzieści stopni po obu stronach, podczas gdy nasze tylko dwadzieścia. Dzięki temu koty znacznie łatwiej dostrzegają ruch w tzw. peryferycznym polu widzenia niż ludzie.

Czy koty widzą w ciemności?

Kolejne pytanie, które się nasuwa to: jak kot widzi w ciemności? Znów wiele osób jest przekonanych iż widzi doskonale ale czy jest to prawdą?  W siatkówce kotów jak i ludzi znajdują się pręciki, które odpowiadają za postrzeganie kształtów i ruchu. Jak można się łatwo domyślić nasze mruczki posiadają tych pręcików więcej, dzięki czemu widzą w słabym świetle aż sześć do ośmiu razy lepiej niż my! Koty posiadają także bardzo interesujący narząd, jest nim błona odblaskowa, która znajduje się tuż nad siatkówką. Jej funkcją jest odbijanie się fotonów, które ponownie trafiają w siatkówkę, dzięki czemu mają większą szansę na pobudzenie wcześniej wspomnianych pręcików a co za tym idzie: uruchomieniem światłoczułych komórek.

Zaskoczeniem dla wielu może okazać się fakt, iż ostrość wzroku kotów jest zdecydowanie gorsza niż ludzka. Powodem tego jest mniejsza ilość fotoreceptorów, które są nie tylko odpowiedzialne za widzenie barw ale także za ostrość. Poprzez brak plamki żółtej i nagromadzenie czopków czyli fotoreceptorów na siatkówce, koty widzą gorzej wolniej poruszające się obiekty. Koty najlepiej widzą przedmioty, które znajdują się blisko nich, najlepiej w odległości około 6 metrów. Obiekty mieszczące się dalej niż te 6 metrów są dla kotów przymglone, u ludzi jest to nazywane krótkowzrocznością. Z punktu widzenia kota nieostre są także przedmioty, które znajdują się bardzo blisko nich, chyba że dosyć szybko się poruszają.

Jak widać powyżej dzięki badaniom Nicolay Lamm’a mamy dużo większą wiedzę na temat zmysłu wzroku u kotów niż kiedyś, choć jak podkreśla sam naukowiec, jeszcze wiele przed nami.

Zabawki dla kotów

Zabawki dla kotówNiezależnie od tego ile i jak widzą koty, wszyscy ich właściciele doskonale wiedzą, że koty uwielbiają zabawy. Zarówno te duże jak i małe. Dlatego tak chętnie kupowane są wszelkiego rodzaju zabawki dla tych małych czworonogów. Jakie zabawki będą dla kota najlepsze? Przede wszystkim takie, które będą wymagały od kotów dużo ruchu. Koty go potrzebują, tym bardziej te niewychodzące, które całe życie spędzają w czterech ścianach. Jeśli nasz kot będzie w posiadaniu takich zabawek to skutecznie powinno ochronić go to przed niebezpieczną otyłością. Utrzyma także stawy i mięśnie w doskonałej formie. Poza tym będzie to po prostu najlepsze lekarstwo na nudę gdy kot pozostanie sam w domu na osiem godzin. Najpopularniejszą z takich zabawek jest chyba wędka, którą możemy trzymać lub zamocować gdzieś na stałe. Możemy też zaopatrzyć się w sztuczną mysz wydającą dźwięki. Kot będzie za nią biegał długimi godzinami. Pomocne będą także różnego rodzaju drapaki, kartony i kryjówki. Nawet piłeczki pingpongowe czy zwykła folia aluminiowa zwinięta w kulkę. Wszystkie te przedmioty zapewnią naszym kotom długie godziny wspaniałej zabawy i nie dopuszczą do nudy.

Czym karmić kota?

Osobną kwestią jest odpowiednie żywienie naszego kota. Musimy zapewnić mu odpowiednią dietę dostarczając odpowiednie witaminy i minerały, których brakuje mu gdy jest zdany na to co mu podamy. Kot z natury jest mięsożercą. Dlatego też wszelkie posiłki jakie mu przygotowujemy muszą się opierać na mięsie. Tak jest w przypadku kupnych karm, które zawierają w sobie mięso i dodatkowo np. taurynę która jest dla kotów niezbędna. Musimy pamiętać, że ludzka dieta nie będzie dla kota odpowiednia. Potrzebuje on innych składników niż ludzie. Przed zakupem odpowiedniej karmy należy dokładnie sprawdzić jej skład. Dieta kota powinna składać się zarówno z mokrej jak i suchej karmy. Pamiętajmy aby zawsze miał też miskę pełną świeżej wody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here