Jak wypełnić PIT 37?

Kończy się nie tylko rok kalendarzowy, ale także rok podatkowy. Konsekwencją końca roku podatkowego jest konieczność rozliczenia się z podatków z fiskusem. Oczywiście, jeżeli pracujemy na umowie o pracę, to w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy płaci za nas pracodawca. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowym do końca kwietnia kolejnego roku. Czyli z podatków za rok 2018 rozliczyć się należy do końca kwietnia 2019 roku. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki PIT wypełnić. Najpopularniejszy jest PIT-37. Jak wypełnić pit 37?

Jak wypełnić PIT 37?

Sprawa jest dość prosta. Przede wszystkim potrzebujemy wszystkie deklaracje PIT otrzymane od pracodawców, którzy wypłacali nam wynagrodzenie za dany rok podatkowy. Gdy już posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, jest kilka możliwości. Możemy zdecydować się, aby to Urząd Skarbowy rozliczył za nas PIT. Wtedy jednak nasze przychody muszą być „standardowe”, czyli otrzymywane jedynie z tytułu umowy o pracę lub zlecenia. Jeżeli mamy inne nietypowe dochody lub chcemy korzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, koniecznie wypełnić musimy PIT-37 samodzielnie. Wtedy najprościej udać się do wyspecjalizowanego biura rachunkowego, które za kwotę kilkudziesięciu złotych zajmie się całą sprawą. Rozwiązanie najprostsze, jednak jednocześnie najdroższe.

Programy do rozliczenia PIT

Programy do rozliczenia PITWarto spróbować skorzystać z kolejnego skutecznego rozwiązania, czyli znaleźć w internecie i zainstalować program, który pomoże nam rozliczyć się z podatków. Program taki poprowadzi nas za rękę, wskazując jakie dane należy wpisać w odpowiednie pola. Poinstruuje nas również o przysługujących ewentualnie ulgach, wskaże pułapki, w które możemy wpaść, pomoże również przekazać 1% podatku na wybrany cel charytatywny. Jest to rozwiązanie dobre, jednak wymaga od nas nieco większej wiedzy, niż udanie się do biura rachunkowego. Jest to także opcja, która zwykle generuje niewielki koszt – kilka złotych płatne szybkim przelewem lub za pomocą SMS.

Rozliczenie samodzielne

Ostatnią z możliwości jest całkowite rozliczenie PIT-37 samodzielnie. Wymagana jest biegłość w zakresie podatków, które nas dotyczą. Nic strasznego – uważam, że jeżeli ktoś osiąga dochody z tytułu pracy, to jest w stanie samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Wystarczy raz poświęcić 2-3 godziny na wdrożenie się w temat, a w każdym kolejnym roku sprawa stanie się jasna, wręcz banalna. Bez względu na to, jaką formę rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z podatków wybierzemy, pamiętać należy o terminach! Nie zostawiajmy obowiązku rozliczenia się z Urzędem na ostatnie dni kwietnia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłasny sklep
Następny artykułJak zrobić tatar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here