jakie ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa nie tylko na komfort jazdy. Decyduje także o jej bezpieczeństwie. Poza tym od tego jakie ciśnienie w oponach utrzymujemy, zależy zużycie paliwa i żywotność opon. Realnie przekłada się zatem na zasoby twojego portfela. Niestety nie istnieje jedyna, prawidłowa wartość ciśnienia w oponach. Obie opony na jednej osi muszą być napompowane do tego samego poziomu, ale oś przednia i tylna mogą się różnić wskazaniami producenta. Różnice ciśnień będą także zależne od marki samochodu, modelu, jego wielkości, a także masy całkowitej pojazdu.

Skąd wiedzieć, jakie ciśnienie powinno być w moim samochodzie?

jakie ciśnienie w oponachInformacji dotyczących ciśnienia w oponach można szukać w instrukcji obsługi pojazdu lub w okolicach wlewu do baku paliwa (możemy znaleźć naklejkę na drzwiczkach). Spotyka się też taką informację na drzwiach kierowcy, słupku nadwozia, a także obok fotela kierowcy. Jeśli nie znajdziemy takich informacji w naszym samochodzie, zawsze możemy poszukać ich na stronie internetowej renomowanych serwisów motoryzacyjnych lub w warsztatach wulkanizacyjnych. W warsztatach fachowcy zapewne bezpłatnie udzielą informacji, a za niewielką opłatą sprawdzą i uzupełnią ciśnienie. Z kolei w Internecie szukamy informacji dotyczących konkretnej marki i modelu pojazdu. Jeśli nie zmieniałeś na własne życzenie szerokości czy wysokości opon, wskazania będą prawidłowe. W przeciwnym razie skontaktuj się z fachowcem.

Zakres ciśnień w oponach samochodowych

Ciśnienie opon samochodowych bywa zapisywane w różnych jednostkach. Zwykle zamiennie spotyka się: megapaskale (MPa), bary (bar), atmosfery (atm) i funty na cal kwadratowy (psi). W zależności od opisu, zakres ciśnień najczęściej mieści się w granicach 2 – 2,4 bara dla samochodów osobowych. Samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe, ze względu na znacznie większą masę potrzebują wyższego ciśnienia.

Jak często należy kontrolować ciśnienie?

Opony samochodowe w skutek usterki lub upływu czasu i drobnej nieszczelności na feldze, przy wentylu czy samej gumie, mogą tracić powietrze. Dlatego zaleca się regularne kontrole przynajmniej raz w miesiącu. Trzymanie ręki na pulsie w tej dziedzinie pozwala na wczesne wykrycie awarii i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom, a także niepotrzebnym kosztom. Nowe samochody często zawierają czujniki ciśnienia w oponach. Należy jednak pamiętać, że jak wszystkie urządzenia elektryczne, tak i te czujniki mogą ulec awarii. Lepiej zatem nawet w takiej sytuacji kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Ale nawet bez czujników można szybko określić czy ciśnienie w oponach nie jest zbyt małe. Podczas jazdy będzie nas po prostu lekko ściągać na którąś stronę. Wówczas uzupełnienie ciśnienia w oponach powinno zniwelować takie ściąganie, chyba że jego przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Również na oko można ocenić, czy koła czasami nie należy pompować.

Stan ogumienia

Jednak pilnowanie odpowiedniego ciśnienia w oponach nie wystarczy, abyśmy mogli w pełni bezpiecznie poruszać się po drogach. Warto również dbać o odpowiedni stan ogumienia. Mamy tu na myśli głównie stan bieżnika. Musi on być na odpowiednim poziomie. Zbyt niski stan bieżnika powoduje, że opona traci swoje właściwości czepne. Jazda na takich oponach może więc skutkować niestety wypadkiem. W tej sytuacji najlepszą opcją jest wymiana opon, najlepiej na nowe. Choć znajdą się również zwolennicy opon używanych. Oczywiści dzięki temu można zaoszczędzić, jednak aby znaleźć opony używane w dobrym stanie trzeba mieć jakaś podstawową wiedzę w tym zakresie i doświadczenie. W innym wypadku sprzedawcy opon mogą wcisnąć nam bubla. Dlatego też w takim wypadku należy zachować sporą ostrożność. Wydaje się jednak, że najlepiej jest zakupić komplet nowych opon i mieć pewności co do ich jakości.

Zmiana opon na zimowe

jakie ciśnienie w oponachAby bezpiecznie korzystać z naszego samochodu musimy również sezonowo zmieniać rodzaj opon. Obecnie powinniśmy już zmienić opony letnie na zimowe. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to pora już się nad tym zastanowić. Nie ma nic gorszego niż dać się zaskoczyć zimie. Doskonale wiedzą o tym polscy drogowcy. Oczywiście można taka operacją przeprowadzić samemu. Jednak musimy się liczyć, że trochę czasu nam to zajmie i musimy w to włożyć nieco wysiłku. Najlepiej więc podjechać do zakładu wulkanizacyjnego. Zwykle za cenę 50 zł wymienią nam i jeszcze dodatkowo wyważą opony. Wydaje się wiec, ze cena za taką usługę nie jest specjalnie wygórowana. Warto więc z niej raczej skorzystać. Tym bardziej, że mamy pewność odpowiedniego dokręcenia kół. Kiedy zabierzemy się za to sami, może być tak, że śruby będą niedokręcone, co może zrodzić niebezpieczeństwo na drodze. Warto więc jednak to zadanie zlecić specjalistom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here