Jakość powietrza i wpływ na zdrowie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że żyjemy w bardzo zanieczyszczonym środowisku. Z każdym rokiem coraz więcej osób zapada na choroby układu oddechowego, które spowodowane są przez fatalną jakość powietrza. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zła jakość powietrza to problem wyłącznie dużych aglomeracji miejskich, jednak obecnie można przekonać się, że w wielu wiejskich obszarach również jakość powietrza nie należy do najlepszych.

Skąd się bierze zła jakość powietrza?

Na stan powietrza bezpośredni bądź pośredni wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Pierwszy z nich to ukształtowanie terenu. Jeżeli dane miasto bądź wieś leżą w dolinie, w której jest kiepski przepływ powietrza, to powietrze będzie tam gorsze niż na otwartej przestrzeni. Z takim problemem boryka się, chociażby położony w niecce Kraków. Nie dość, że samo miasto produkuje ogromną ilość zanieczyszczeń powietrza, to dodatkowo, poprzez ukształtowanie terenu, złe powietrze spływa do Krakowa z okolicznych miejscowości. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę rozważając jakość powietrza jest ruch uliczny. Rosnąca ilość samochodów na ulicach polskich miast nie sprzyja poprawie jakości powietrza. Wiele europejskich miast wprowadza limity na poruszanie się samochodami prywatnymi w centrum aglomeracji. Jest jeszcze jeden ważny czynnik, a mianowicie jakość opału. Do niedawna nie przywiązywano do tego zbyt dużej uwagi i spora grupa osób paliła w piecach czym popadło, tworząc w ten sposób trujące dymy, które przedostawały się do powietrza.

Jak poprawić jakość powietrza?

O ile na kwestię ukształtowania terenu człowiek nie ma zbyt dużego wpływu, o tyle na pozostałe dwa czynniki już jak najbardziej. Dbając o lepszą jakość powietrza w miejscu zamieszkania warto korzystać z usług transportu zbiorowego, a jeżeli to możliwe, to warto rozważyć także kwestię dojazdu do pracy rowerem. Należy również inwestować w ekologiczne źródła pozyskiwania energii, a w piecach palić wyłącznie materiałem wysokiej jakości, który nie generuje zanieczyszczeń.

www.stazmalzenski.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here