Jesienne awarie samochodu – co psuje się najczęściej?

Okres jesienno-zimowy zarówno kierowcom, jak i pojazdom przysparza wielu kłopotów. Nic dziwnego – niskie temperatury oraz wilgoć sprawiają, że układy pracują gorzej, a elektryka niejednokrotnie wymaga naprawy. Zastanawiasz się, czy istnieją sposoby na uniknięcie awarii? Nikt jeszcze nie wymyślił złotego środka na wszystkie bolączki kierowców, jednak odpowiednia pielęgnacja oraz kontrola mogą znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki. Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego pojazdu!

Wszystko zaczyna się od właściwej pielęgnacji!

Choć niektórym kierowcom wydaje się, że każdy samochód z czasem musi się zepsuć, to nieprawda. Do awarii dochodzi najczęściej wtedy, gdy dany układ bądź element był nieprawidłowo eksploatowany. Usterka silnika jest często skutkiem nieprawidłowego poziomu oleju, a niesprawne ogrzewanie konsekwencją braku czynnika chłodzącego. Choć w przypadku zniszczenia wycieraczek lub żarówek samochodowych na skutek eksploatacji, trudno mówić o awarii, to jednak elementy te również bezpośrednio odpowiadają za bezpieczną jazdę w trudnych warunkach.

Równie istotną kwestią jest dbanie o ogólny stan pojazdu, czyli zarówno regularne czyszczenie kabiny, jak i pielęgnacja karoserii. Nie chodzi tu jedynie o względy estetyczne – wilgoć, która osiada wewnątrz samochodu, może doprowadzić do mnożenia się toksycznych grzybów i bakterii, z kolei niezabezpieczony lakier jest znacznie bardziej podatny na korozję. Wszystkie te kwestie sprawiają, że warto przyłożyć się do właściwej pielęgnacji pojazdu.

Silnik – kontroluj olej!

Aby móc się zawczasu przygotować na niespodzianki, warto wcześniej dowiedzieć się, z jakimi usterkami można spotkać się w okresie jesiennym. Dzięki temu możesz szybciej zareagować, jeśli usłyszysz lub zobaczysz niepokojące sygnały. Wśród najbardziej poważnych usterek można wyróżnić awarię silnika, układu chłodniczego oraz elektroniki.

Pierwszą usterką, z którą przychodzi mierzyć się kierowcom w okresie jesiennym, jest awaria silnika. Może do niej dojść na skutek zbyt małego poziomu oleju w silniku lub jego zużycia. W pierwszym przypadku można temu łatwo zapobiec – regularna kontrola poziomu płynu przy użyciu bagnetu, pozwoli na jego natychmiastowe uzupełnienie, a świecąca się kontrolka na desce rozdzielczej w porę zasygnalizuje niebezpieczeństwo. Trochę inaczej przedstawia się kwestia wyeksploatowanego oleju – często kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, że konieczna jest jego całkowita wymiana. Niestety, jeśli przez długi czas zużyty płyn będzie smarować silnik, może dojść do obrócenia się panewek korbowodowych, uszkodzenia turbosprężarki, zatkania pompy olejowej, a także awarii elementów składowych, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy.

oleje

Układ chłodzący – ogrzewanie pod kontrolą!

W czasie chłodnych dni dobrze działające ogrzewanie zapewnia komfort oraz zapobiega nadmiernej wilgotności wewnątrz kabiny. Jednak jesienią często dochodzi do awarii tego układu, na skutek wzmożonej eksploatacji.

Najważniejszym elementem, który odpowiada za wytwarzanie ciepła, jest nagrzewnica, czyli konstrukcja złożona z cienkich rurek, przez które przepływa płyn chłodzący. Ciecz odpowiada za ogrzanie powietrza, które przedostaje się do kabiny.

Co w przypadku, gdy ogrzewanie nie działa lub jest słabe? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy układ nie jest zapowietrzony – pęcherzyki powietrza znacznie utrudniają obieg ciepła. Jak to zrobić? Wystarczy odkręcić nakrętkę z chłodnicy, uruchomić silnik i zobaczyć czy na powierzchni płynu pojawiły się bąbelki – jeśli tak, układ wymaga odpowietrzenia. Kiedy opadnie ciecz, należy uzupełnić jej poziom, dzięki czemu braki zostaną wyrównane. Czynność należy przeprowadzić na zimnym silniku.

Elektronika – nie tylko akumulator!

Słysząc o problemach z elektroniką, wszyscy myślą o akumulatorze. Jednak nie tylko on odpowiada za problemy z samochodem. Warto również sprawdzić, czy pasek alternatora nie ma zbyt luźnego naciągu, a stan kabla zasilającego i stycznika w rozruszniku nie wymaga wymiany. Jest on bowiem odpowiedzialny za przenoszenie dużego natężenia – nawet małe przebicie może spowodować poważną awarię całej elektryki.

Warto też odnieść się do kwestii samego akumulatora – to on jest bezpośrednio odpowiedzialny za wytwarzanie prądu. Jeśli został mechanicznie uszkodzony, należy go bezwzględnie wymienić, jest bowiem toksyczny dla otoczenia. W okresie jesienno-zimowym trzeba zaopatrzyć się również w kable rozruchowe lub prostownik, który pozwoli sprawnie uruchomić akumulator, jeśli doszło do jego rozładowania.

Wycieraczki, żarówki i kosmetyka – o tym nie zapomnij!

Na sam koniec warto wspomnieć też o elementach w samochodzie, które wiążą się bezpośrednio z kwestią bezpiecznej jazdy w okresie jesienno-zimowym.

Aby zapewnić sobie dobrą widoczność, zadbaj o to, by Twoje wycieraczki dobrze zbierały wodę z szyby – jeśli guma sparciała, kup nowe. Skontroluj również żarówki i pamiętaj, by wymieniać je parami. Zabezpiecz także lakier – jesienne warunki sprawiają, że karoseria szybciej poddaje się korozji, a to źle wpływa nie tylko na wygląd samochodu, ale również jego stan.

nocar

Przygotuj się na jesień razem ze sklepem internetowym Nocar. Znajdziesz u nas oleje silnikowe, płyny chłodnicze, akumulatory, prostowniki, żarówki, wycieraczki i wiele innych elementów, które przydadzą Ci się do pielęgnacji pojazdu. Serdecznie zapraszamy!

Źródło zdjęć: Nocar, shutterstock.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here