Kolizja na drodze i co dalej?

Liczba pojazdów, poruszających się po drogach, rośnie w zawrotnym tempie. Ogromny ruch, ciasnota i korki to dzisiaj norma, która nie dziwi już nikogo. Dlatego też zmotoryzowani nie mają łatwego życia. Stłuczki samochodowe i kolizje stały się codziennością. Jednak pomimo, że są one tak powszechne, zawsze stanowią problem, który trzeba rozwiązać. Zatem jak to zrobić i od czego zacząć?

Kolizja bez naszej winy

Osoby, które uczestniczyły w kolizji, są zazwyczaj mocno zestresowane zaistniałą sytuacją. Nie zawsze wiedzą, co zrobić, czy dzwonić po policję, czy nie dzwonić, jak zachować się wobec sprawcy stłuczki i jakie czynności wykonać najpierw.
Zasada jest taka, że jeżeli nikt nie jest ranny, a samochód nie wymaga holowania, wystarczy spisać wspólną deklarację, w której wskazany zostanie sprawca zdarzenia. Najlepiej wozić ze sobą wzór takiego oświadczenia, który trzeba wypełnić. Jednak zazwyczaj mało który kierowca taki druk posiada. W takim wypadku, oświadczenie o kolizji można spisać na innej kartce, gdzie sprawca zdarzenia własnoręcznie powinien podać wszystkie konieczne informacje:
– dane osobowe uczestników zdarzenia drogowego, a więc imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów, numery praw jazdy, daty wydania i ważności;
– nazwę firmy ubezpieczeniowej i numer polisy OC sprawcy (polisa musi być ważna);
– jeżeli był świadek kolizji, podać należy jego dane (imię i nazwisko oraz numer telefonu);
– dokładny opis zdarzenia oraz uszkodzeń poszkodowanego pojazdu (zaleca się naszkicowanie całej sytuacji);
– podpisy osób kierujących pojazdami.

Jeżeli jednak sprawca nie przyznaje się do winy, jedynym wyjściem jest wezwanie policji, która ustali winnego kolizji.

Ile czasu na zgłoszenie szkody?

W dalszej kolejności należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Można to zrobić telefonicznie lub osobiście, zgłaszając się do oddziału danej firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli nie ma dużych uszkodzeń samochodu i można nim się poruszać, nie ma konieczności natychmiastowego kontaktu. Najbardziej wygodnym sposobem jest zgłoszenie szkody online – jest to forma udostępniana przez większość firm ubezpieczeniowych. Warto wiedzieć, że nie ma potrzeby bardzo się z tym spieszyć. Kodeks cywilny mówi o trzyletnim terminie zgłoszenia roszczenia. Warto jednak możliwie szybko skontaktować się z ubezpieczycielem, najlepiej w ciągu kilku dni od kolizji.

www.forum-liderow.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here