Obliczanie procentu z liczby

Życie to głównie matematyka. Liczymy wszystko – wynagrodzenia, pieniądze w sklepie, koszta opłat, koszta stałe, zmienne, możliwości zarobienia pieniędzy.
W tym wszystkim ważne są również procenty, czyli części składowe liczb. Ich obliczanie nie jest trudne, wystarczy znać tylko odpowiednie metody. Pojawia się więc pytanie: jak obliczyć procent?
Już spieszę z odpowiedzią.

Najpierw trochę szerzej o procentach
Z oznaczeniem % człowiek spotyka się codziennie. nazwa ‚procent’ pochodzi od łacińskiego słowa „pro centum”, które oznacza „na sto”. Jeden % całości to jedna setna tej całości. Procenty są zapisanymi w inny sposób ułamkami o mianowniku 100.

Aby obliczyć wartość procentową z jakiejś liczby, musimy najpierw wybrać liczbę, następnie zastanowić się, jaki procent z niej chcemy obliczyć. Weźmy dla przykładu liczbę 10 i chciejmy obliczyć z niej 15. Jest na to kilka sposobów.

Pierwszym z nich, jest podzielenie naszej liczby przez sto, następnie pomożenie przez ilość procentów, jakie chcemy otrzymać, przykładowo: 100 dzielimy przez 100, co daje nam jeden. Następnie 100 mnożymy razy 15, czyli naszą wartość procentową i mamy wynik. Liczbę 15.

Kolejnym ze sposobów jest pomnożenie naszej liczby przez ilość procentów, zamienioną na ułamek w formie dziesiętnej. Przykładowe 15%, to nic innego jak 0,15. No więc, weźmy naszą liczbę 100, następnie pomnóżmy ją przez 0,15 czyli nasze 15 % i już mamy gotowy wynik – liczbę 15.

Liczenie procentów nie jest ani specjalnie skomplikowane, a można powiedzieć, że nawet przyjemne.

Nie warto zrażać się do matematyki, szczególnie tej podstawowej, jak ułamki, czy procentu, ponieważ to samo przyjemność, która dodatkowo bardzo przydaje się w codziennym życiu. W końcu każdy chciałby wiedzieć, ile pieniędzy procentowo zostało mu po zapłaceniu wszystkich rachunków, albo ile procent wynagrodzenia może przeznaczyć na przyjemności.

Na szczęście, takie rzeczy, jak obliczyć procent, można poznać na lekcjach matematyki w pierwszych latach szkoły podstawowej.

workshopofnature.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here