Podatki dla firm

Podatki istnieją tak długo jak istnieje wymiana handlowa. Już od najdawniejszych czasów osoby sprawujące władze nas jakimś terytorium chcą czerpać korzyści z cudzej pracy, bo tak można nazwać podatki. Jest to nic innego jak tzw. „Kara za pracę”, każdy kto chce pracować kto chce mieć więcej, aby podwyższyć poziom swojego życia jest karany podatkami. Na co potem idą pieniądze zabrane nam w ramach podatków? Zebrane w ten sposób środki służ potem do finansowania działań państwa.

Z podatków płacone są diety politykom, pensje nauczycielom, lekarzom ogólnie mówiąc ludziom pracującym na stanowiskach państwowych, którzy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie tworu zwanego państwem. Poza opłacaniem pensji pracownikom państwowym środki z podatków wykorzystuje się do finansowania rozwoju kraju. Ze zgromadzonych pieniędzy tworzy się mniejsze grupy idące do odpowiednich urzędów samorządowych, które potem z tych pieniędzy zawierają kontrakty na np. budowy/modernizacje dróg czy zakup nowych maszyn do publicznych środków transportu.

W naszym państwie jest wiele rodzajów podatków i stale powstają coraz to nowsze sposoby odebrania nam naszych pieniędzy. Obywatele zajmujący się pracą u kogoś płacą podatek od osób fizycznych (PIT), poza nim podczas, każdej wizyty w dowolnym sklepie płacą podatek od towarów i usług (VAT). Drugą grupą są przedsiębiorcy, którzy płacą podatek od osób prawnych (CIT). Ta grupa również płaci podatek od towarów i usług, nie licząc tego jest zmuszona do odprowadzania VAT-u do Urzędu Skarbowego w związku z tym rejestracja do celów VAT jest niezbędną do legalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

U przedsiębiorcy są dwa rodzaje podatku od towarów i usług : VAT naliczony oraz VAT należny.

1) VAT naliczony – podatek płacony podczas zakupu jakiegoś towaru lub usługi, ten rodzaj VAT-u odprowadza firma, od której my kupujemy.
2) VAT należny – podatek, który płacą nasi klienci, a my zobowiązujemy się do odprowadzenia go za nich do Urzędu Skarbowego.

Kończąc, rejestracja do celów VAT jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który trzeba bezwzględnie przestrzegać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here