Solidny system długoterminowego oszczędzania

Czy zastanawiasz się czasami, jak będzie wyglądało Twoje życie na emeryturze? Martwisz się o to, z czego i jak będziesz żył Ty i Twoi najbliżsi? Przyszłość wcale nie musi malować się tylko w czarnych barwach – zacznij okładać już dziś pieniądze na emeryturę i ciesz się jesienią swojego życia na wiecznym urlopie, spędzając je na cudownych wakacjach na jakiejś pięknej, rajskiej wyspie!

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe od Nationale Nederlanden?

Pracownicze Plany Kapitałowe od Nationale Nederlanden – pod tą nazwą kryje się program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, który od 2019 roku ma obowiązywać w Polsce. Jego założeniami powinien zainteresować się każdy dorosły Polak, bowiem PPK mają objąć wszystkie osoby zatrudnione, odkładające składki do ZUS, bez względu na rodzaj umowy.

Odkładaj pieniadze na emeryturę, czyli rządowy solidny system długoterminowego oszczędzania!

Solidny system długoterminowego oszczędzania jest najnowszym projektem uchwały rządu, która ma wejść w życie z początkiem 2019 roku. Jest to poniekąd przymusowe wdrażanie w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych, jednak czy nie wygodniej i lepiej byłoby nam podejmować decyzję na temat naszej przyszłości samemu, bez udziału rządu? Niestety, jak widać rząd nie daje za wygraną i chce poniekąd na siłę pomagać nam w oszczędzaniu na naszą emeryturę. W jaki sposób to robi? Chcąc wdrożyć w życie PPK, którego cechy charakterystyczne wymieniono poniżej.

Cechy charakterystyczne Pracowniczych Planów Kapitałowych:

– pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to rządowy projekt nowego systemu długoterminowego oszczędzania.
– z PPK będzie mogło skorzystać 11 mln pracowników, w tym ok. 9 mln osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach.
– PPK będzie dobrowolny z punktu widzenia pracowników – są oni automatycznie zapisani do programu, ale mogą się w każdej chwili z niego wypisać.
– w PPK oszczędności pozostaną prywatną własnością pracownika PPK będzie obligatoryjny dla pracodawców – każdy pracodawca musi wybrać obsługującą go instytucję finansową.
– wypłata bez dodatkowych potrąceń możliwa będzie po ukończeniu 60. roku życia.
– wypłata części środków możliwa będzie między innymi w trudnych sytuacjach, np. ciężka choroba w rodzinie.

Jakie najważniejsze konsekwencje wynikają z tego dla pracodawców i ich pracowników?

Przykładowo pracodawca, który zatrudnia pracownika zarabiającego 4 500 zł brutto będzie musiał odprowadzać za niego składkę w wysokości 67,5 zł, a więc przy partycypacji 75% w PPK rocznie dla 100-osobowej firmy będzie to dla niego dodatkowy koszt w wysokości aż 60 000 zł.

Natomiast pracownik, który zarabia 4500 zł i odprowadza do budżetu przez 40 lat minimalne składki (3,5%) będzie mógł wypłacić 120 miesięcznych świadczeń (10 lat) o wysokości 2750 zł lub wypłacić 25% od razu – 72 000 zł, a potem przez 10 lat wypłacać 2 050 zł w 120, kolejnych miesięcznych świadczeniach.

W związku z czym z punktu widzenia pracownika taka opcja może wydawać się atrakcyjna, jednak czy tak samo atrakcyjna jest ona z punktu widzenia pracodawców? Wiąże się ona dla nich przede wszystkim z nowymi wydatkami, więc zapewne nie jest dla nich szczególnie atrakcyjna… wszystko zależy od tego, na ile danym pracodawcom leży na sercu interes ich pracowników, w końcu to jedynie lub aż nieco ponad 10% dotychczas opłacanej przez nich pensji na rzecz każdego pracownika…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here