Sposoby na ząbkowanie u niemowląt

Ząbkowanie u niemowląt to z reguły bardzo trudny i męczący czas, zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców. Dziecko bywa wówczas rozdrażnione, płaczliwe, męczy się z powodu bolących dziąseł. Jak ulżyć maluszkowi podczas ząbkowania?

Ząbkowanie u niemowląt rozpocząć się może już w trzecim miesiącu życia maluszka – wiele zależy od czynników genetycznych. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni, podczas których dziąsła dziecka są opuchnięte, często bolą i krwawią. Dziecko z powodu dyskomfortu płacze, krzyczy i ciężko jest całkowicie je uspokoić, ponieważ zęby muszą przebić się przez tkankę, nieustannie raniąc ją i podrażniając. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ulżyć maleństwu w bólu i pomóc przejść etap ząbkowania jak najbardziej łagodnie.

Jak złagodzić ból dziąseł w czasie ząbkowania?

Bolesne, rozpulchnione dziąsła dziecka wywołują u niego dyskomfort i potrzebę gryzienia, by rozmasować nabrzmiałą tkankę. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku są gryzaki z tworzywa, które możemy kupić w sklepach z akcesoriami dla niemowląt. Ważne jest zachowanie higieny przedmiotu, by zminimalizować dostęp bakterii i zanieczyszczeń do buzi dziecka pełnej ranek spowodowanych wyrzynającymi się zębami. Gryzaki należy zatem wyparzać i czyścić nawet kilka razy dziennie. Wiele akcesoriów łagodzących objawy wyrzynania się ząbków ma funkcję chłodzącą – można mrozić je w lodówce przed podaniem dziecku lub wypełniać zimną wodą. Schłodzona zabawka złagodzi podrażnione dziąsła i pomoże dziecku na jakiś czas zapomnieć o bólu. Podobne działanie wykazują specjalne żele do smarowania dziąseł podczas ząbkowania. Mają one właściwości chłodzące, przeciwbólowe i słodki, przyjemny dla dziecka smak, co ułatwia bezproblemową aplikację środka na dziąsła maleństwa.

Dziąsła, których delikatna tkanka zostaje rozerwana przez rosnące zęby, wymagają masowania również przez rodzica. Masaż wykonujemy palcem owiniętym jałową gazą, którą możemy uprzednio zamoczyć w naparze z rumianku lub kory dębu, mających właściwości łagodzące i ściągające, co pomoże zmniejszyć opuchliznę i ulżyć dziecku w bólu i swędzeniu odczuwanym nieustannie podczas ząbkowania.

Ząbki, które są już widoczne, warto też czyścić od pierwszych dni specjalną szczoteczką wykonaną z silikonu, która dodatkowo rozmasuje dziąsła. Właściwa higiena jamy ustnej niemowlaka pomoże zapobiec powstawaniu próchnicy i osadzaniu się kamienia nazębnego, co wpłynie pozytywnie na zdrowie całego organizmu i pomoże wyrobić u dziecka nawyk czyszczenia zębów.

W okresie ząbkowania dziecko jest zwykle rozdrażnione, płaczliwe, jego rytm dobowy może się rozregulować. Warto zapewnić mu w tym okresie dużo rozrywek, angażujących zabaw i poświęcić wyjątkowo dużo czasu – pomoże to zająć uwagę dziecka i uspokoić je, mimo odczuwalnego dyskomfortu w buzi.

Dziecko podczas ząbkowania może też nadmiernie się ślinić. Warto przecierać jego buzię zwilżoną chusteczką lub pieluszką tetrową, by zasychająca ślina nie podrażniała delikatnej skóry niemowlaka. Miękki ręcznik lub szmatka położone na poduszce dziecka wchłoną z kolei nadmiar śliny wydzielanej podczas snu.

Po przejściu okresu ząbkowania rozpocznie się dla dziecka zupełnie nowy etap w życiu – możliwość jedzenia potraw wymagających gryzienia. Jeśli ząbkowanie występuje u dzieci, które jedzą już stałe pokarmy, warto podawać im przekąski dodatkowo masujące dziąsła. Jeśli jednak ból jest duży, lepiej „przestawić” dziecko na jakiś czas na miękkie i niewymagające gryzienia jedzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here