wentylator
fot. pixabay.com

Wszyscy lubimy lato i słońce, które towarzyszy nam prawie przez cały dzień. Ale niekoniecznie lubimy wysokie temperatury, zwłaszcza gdy jesteśmy w pracy lub chcemy odpocząć w domu. Na szczęście technologia jest tutaj, aby nam pomóc.

Zobacz też: https://zakupowyporadnik.pl/jaki-wentylator-wybrac/

Rodzaje wentylatorów

Wentylatory klasyczne – wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznych wentylatorów, które mają okrągły dysk, za którym obraca się duże śmigło. To wachlarze klasyczne – najpopularniejsze na rynku. Taki wentylator kupimy za około 100 zł. Tańsze modele są wykonane głównie z tworzywa sztucznego. Droższe są metalowe. Wydajność tych urządzeń może się znacznie różnić. Wszystko zależy od mocy silnika i średnicy śmigła.

Wentylatory stołowe – wariacją na temat klasycznych wentylatorów stojących są ich wersje stacjonarne. Ze względu na mniejszy rozmiar są mniej wydajne, ale znacznie bardziej praktyczne.

Wentylator kolumnowy – Ciekawym i bardzo eleganckim typem urządzenia jest wentylator kolumnowy. Ma zwykle ponad pół metra wysokości i nie ma dużego śmigła. Zamiast tego kilka mniejszych śmigieł jest przymocowanych do kolumny w obudowie.

Wentylatory bezłopatkowe – osoby ceniące piękny design mogą wybrać nieco droższy wentylator bezłopatkowy.

Jak wybrać odpowiedni?

Teraz, gdy znamy główne typy wentylatorów, czas przyjrzeć się ich głównym parametrom, które musimy wziąć pod uwagę. Są to głównie:

Wydajność i sprawność urządzenia – Wydajność wentylatora przekłada się na jego sprawność. Większość urządzeń ma moc wyjściową od 40 W do 70 W. Spróbujmy wybrać modele bliskie tej górnej granicy. Wysoka wydajność oznacza również dłuższą ciągłą pracę.

Kontrola prędkości – są dni, kiedy potrzebujemy tylko lekkiej bryzy, a są też dni, kiedy chcemy jak najlepiej wykorzystać wentylator. Dlatego ważne jest, aby wentylator stojący miał kontrolę prędkości. Minimum to trzy obszary, ale im więcej, tym lepiej.

Średnica śmigła – kolejny ważny parametr. Nawet jeśli nasz wentylator jest mocny, a śmigło małe, jego sprawność pozostawia wiele do życzenia. Stojący wiatrak domowy powinien mieć średnicę śmigła co najmniej 40 cm.

Przeczytaj też: http://www.marszniemilczenia.pl/nawilzacz-powietrza-kupic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here