Żółty kwiat, który leczy – arnika górska i jej zastosowanie w lecznictwie

Arnika, znana też według łacińskiej nazwy jako Arnica montana, to jedna z najcenniejszych w lecznictwie roślin. Taką opinię zawdzięcza swoim wszechstronnym właściwościom – przyspiesza bowiem proces gojenia, ma pozytywny wpływ na cerę, działa grzybobójczo i wirusobójczo. I choć jej zrywanie jest prawnie zabronione, apteki dysponują szeroką gamą produktów z dodatkiem ekstraktu z arniki, dzięki czemu dostępność jest naprawdę duża. Jak wygląda arnika, gdzie rośnie i jakie ma właściwości?

Arnika górska – gdzie można ją zobaczyć?

Choć Arnica montana to nazwa, która często pojawia się w reklamach i pewnie większość osób zna ją ze słyszenia, mało kto wie, jak wyglądają ta roślina. Arnika górska, bo taki jest polski odpowiednik tej nazwy, ma spore, przypominające kształtem stokrotkę i intensywnie żółte kwiaty umieszczone na delikatnych, jasnozielonych łodygach pokrytych lekkim puchem. Arnikę spotkać można głównie na górskich łąkach na wysokości powyżej 800 m n.p.m. na terenie całej Europy, w tym w Polsce. Jest to roślina objęta ochroną. Arnikę zrywa się od początku czerwca do połowy lipca wyłącznie ręcznie z wykorzystaniem specjalnych narzędzi, tj. noża i siepaka. Rośliny te zbiera się zwykle w całości, razem z korzeniem.

Właściwości i zastosowanie arniki górskiej

Arnika górska to roślina o wszechstronnym zastosowaniu w lecznictwie – ma bardzo silne właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, grzybobójcze i antywirusowe. Oprócz tego substancje zaliczane do grupy laktonów seskwiterpenowych sprzyjają wzmacnianiu ścian naczyń włosowatych i zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi. Jej dobroczynne działanie znane było ludzkości już w poprzednich stuleciach – Skandynawowie i Germanie wykorzystywali kwiaty w medycynie ludowej, m.in. do wykonywania okładów i naparów.

Obecnie dzięki zaawansowanym technikom produkcji leków przy użyciu arniki sporządzić można preparaty o zróżnicowanych formułach, odpowiednie do stosowania na różnych obszarach ciała. To m.in. maści i żele, napary i nalewki, płyny lecznicze i leki homeopatyczne, a także kosmetyki. W kosmetyce ekstrakty z arniki wykorzystuje się głównie do pielęgnacji cery. Według badań substancje te z łatwością wchłaniane są przez naskórek i głębiej położone warstwy skóry i mogą być wykorzystywane w pielęgnacji najbardziej problematycznych rodzajów cery – osoby z cerą naczynkową mogą wykorzystać takie preparaty do wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych, a w przypadku cery tłustej i trądzikowej przydatne będą antybakteryjne właściwości arniki, dzięki którym skóra zyska uczucie świeżości.

Jednak jedną z najważniejszych właściwości arniki górskiej jest przyspieszanie rekonwalescencji oraz łagodzenie bólu przy urazach kostnych i stawowych, takich jak stłuczenia, oraz bólów reumatycznych. Trzeba pamiętać o tym, że choć arnika ma właściwości przyspieszające gojenie, nie wolno wykorzystywać tego typu produktów do smarowania mocno otartego naskórka bądź otwartych ran. Przy zakupie konkretnego preparatu warto zwrócić uwagę na to, czy został on wykonany z arniki świeżej, czy też suszonej, bowiem najwyższe stężenie substancji aktywnych cechuje produkty na bazie świeżych kwiatów. Tak jak w przypadku każdego wyrobu medycznego, stosując preparaty z arniki należy wnikliwie zapoznać się z ulotką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here