Żyroskop – co to jest?

Odpowiedź na pytanie, co to jest żyroskop, dla sporej grupy ludzi jest niezwykle kłopotliwe. Choć korzystanie z telefonu komórkowego to dziś absolutna norma, większość użytkowników potrafi jedynie obsługiwać podstawowe funkcje, nie mając większego pojęcia na temat budowy i działania takiego sprzętu. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy nowoczesny smartfon posiada różnego rodzaju czujniki – ich zadaniem jest m.in. zapewnienie właściwego funkcjonowania i braku jakichkolwiek problemów podczas pracy sprzętu. Żyroskop jest właśnie jednym z nich. Bez niego urządzenie może ulegać awariom.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, co to jest żyroskop, trzeba jednak podkreślić, że termin ten ma dwa różne znaczenia. Z jednej strony można nazwać tak sprzęt do utrzymywania położenia kątowego, a z drugiej urządzenie, które służy do mierzenia tego położenia. Jeśli chodzi o telefony komórkowe, bierzemy pod uwagę właśnie to drugie wyjaśnienie definicji. Pierwsze zaś może dotyczyć innych, coraz popularniejszych sprzętów, jakim są bardzo powszechne w dzisiejszych czasach drony. Żyroskop w takim wypadku zapewnia dobre położenie poziome i stabilizację umieszczonej kamery.

Co to jest żyroskop w smartfonie? Czujnik tego rodzaju składa się z mikropłytek z sensorami. Odbierają one zmiany w położeniu sprzętu. Dzięki żyroskopowi możliwe jest granie na telefonie czy zmienianie orientacji jego ekranu. Ponadto bardzo często wykorzystuje go również coraz bardziej powszechna technologia VR, w której niezbędne jest śledzenie pozycji i ruchów głowy.

www.alebutik.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here