Gotycka starówka Torunia

Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Jest z pewnością warte zobaczenia, zwiedzenia. A to dzięki wspaniałej starówce, na której co krok spotyka się zabytki. Z całą pewnością jest co zwiedzać w Toruniu. Najwięcej jest średniowiecznych pozostałości, w stylu gotyku. Dlatego też Toruń miał swego czasu hasło promocyjne „Toruń. Gotyk na dotyk”, wyrażające, że gdzie się nie dotknąć w mieście, to będzie się miało kontakt z pozostałościami okresu gotyku.

W samym centrum Starego Miasta, na Rynku Staromiejskim stoi przepiękny, monumentalny ratusz. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Okręgowe, w którym można podziwiać między innymi bogatą wystawę malarstwa polskiego (na przykład kilka dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza), a także ekspozycje poświęcone historii miasta.

Przy rynku zwiedzić można także ogromny, wspaniale zdobiony z zewnątrz i wewnątrz Dwór Artusa. Do średniowieczna siedziba kupców. Zbierali się oni tu na ważniejsze narady, spotkania. Bawili się w swoim towarzystwie, dogadywali różne ważkie interesy. W końcu Toruń był niegdyś ważnym centrum handlowym. Co ciekawe – miasto było w średniowieczu portem morskim! Stąd w Toruniu wielka popularność pierników. Statkami przywożono bowiem przyprawy korzenne, którymi handlowano na cały kraj. Z lasów okolicznych pozyskiwano miód, z pól zbierano złocistą pszenicę – i z tych składników pieczono pierniki. Stały się one symbolem Torunia. Podobnie jak urodzony w tym mieście astronom, twórca teorii heliocentrycznej – Mikołaj Kopernik. jego pomnik stoi na Rynku Staromiejskiego.

www.kosmetomania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDesery w diecie
Następny artykułCofanie czasu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here