Masaż prostaty – kiedy i jak wykonywać?

0
10760

Prostata to gruczoł krokowy, odpowiedzialny m.in. za wytwarzanie płynu pozwalającego zachować żywotność męskich komórek rozrodczych. Masowanie tej części ciała jest znaną od lat techniką seksualną, jednakże wciąż wiele osób nie wie, że sposób ten wykorzystywany jest również w dziedzinie medycyny. Masaż prostaty a zdrowie – to zagadnienie, które warto omówić szerzej.

Kiedy wykonać masaż prostaty?

Zapalenie gruczołu krokowego to często spotykane schorzenie męskiego układu moczowo-płciowego, które dotyka pacjentów w niemal każdym wieku. Pojawiające się wówczas objawy, m.in. częsta potrzeba oddawania moczu, odczuwanie silnego pieczenia i bólu w trakcie tej czynności, a także gwałtowny skok temperatury ciała, to znak, by udać się do urologa. Aby rozpoznać chorobę, konieczne jest jednak lekarskie badanie per rectum, podczas którego przeprowadza się właśnie masaż prostaty. Działa on stymulująco na gruczoł i umożliwia pobranie próbki moczu do analizy, a dzięki temu – postawienie prawidłowej diagnozy. Ponadto zabieg ten wykonuje się również jako formę leczenia przy stwierdzonym już zapaleniu prostaty. Choroba ta może mieć kilka postaci – w przewlekłej jej formie bardzo ważne jest obniżanie ciśnienia w gruczole poprzez pozbywanie się nadmiaru wydzieliny. Bardzo wspomaga to antybiotykoterapię, stosowaną zwykle przy tym schorzeniu.

Jak zrobić masaż prostaty?

Zabieg najczęściej bywa przeprowadzany przez specjalistę, jednak z powodzeniem można go również wykonywać samodzielnie, w warunkach domowych. Nie jest to szczególnie trudna ani skomplikowana sprawa. Wielu mężczyzn zastanawia się jednak w takich sytuacjach – jak zrobić masaż prostaty? Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, to bardzo dokładne wypróżnianie się, w czym niezbędna bywa zwykle lewatywa. Konieczna jest także rękawiczka jednorazowa z lateksu lub gumy. Po nałożeniu jej wystarczy przyjąć prawidłową pozycję, czyli ułożyć się komfortowo na boku. Po umieszczeniu palca w odbycie należy przesuwać nim powoli w kierunku pępka. Po dotarciu do gruczołu można delikatnymi ruchami masować go z obu stron.

Masaż prostaty a zdrowie – podsumowanie

Wykonanie masażu prostaty może mieć ogromny wpływ na kondycję i zdrowie pacjenta. Jak pokazują badania, w dzisiejszych czasach prawie co drugi mężczyzna w średnim wieku ma problemy z prawidłowym działaniem gruczołu krokowego. Masaż prostaty może zatem pozwolić na szybką diagnozę wszelkich problemów, a przez to – podjęcie leczenia. Tego rodzaju zabieg pomaga rozpoznawać nie tylko wspomniany wcześniej stan zapalny gruczołu krokowego, ale również jego przerost. Wykonywanie masażu może być także doskonałym wsparciem leczenia tych schorzeń, zwłaszcza w przypadku przewlekłego zapalenia. Dzięki tej czynności dochodzi do spadku napięcia i umożliwienia krwi sprawniejszego i swobodniejszego jej przepływu przez prostatę, co sprzyja działaniu środków farmakologicznych, np. antybiotyków. Pacjent ma wówczas szansę na znacznie szybsze przejście przez proces leczenia choroby. Warto zatem zapytać lekarza, w jaki sposób i kiedy wykonać masaż prostaty.

[Głosów:62    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here