Jak urządzić pokój dla dziecka

Gdy na świecie pojawia się dziecko, już wiadomo, że będzie to przewrót do góry nogami całego życia jego rodziców. Wszystkiego trzeba nauczyć się na nowo. Najpierw etap noworodkowy, gdy skupić się trzeba głównie na podstawowych potrzebach jedzenia i snu dziecka. Następnie etap niemowlęcy, który wymaga od rodziców już nieco więcej kreatywności w wyprzedzaniu pomysłów dziecka, co uwidacznia się w postaci różnego rodzaju zabezpieczeniach szuflad, okien czy gniazdek elektrycznych. Wreszcie nadchodzą kolejne lata – okres przedszkolny i szkolny. W tym czasie rośnie nie tylko dziecko, ale też zmieniają się jego potrzeby życiowe. Dlatego ważnym jest by pokój, a szczególnie meble do pokoju dziecięcego odpowiadały dziecku i jego sposobowi spędzania czasu.

Jak urządzić pokój dla dziecka?
Pierwszy etap życia dziecka – okres niemowlęctwa – to czas, gdy niepotrzebne są mu żadne dekoracje i detale. Spośród mebli, dziecku w tym okresie najbardziej potrzebne jest wygodne łóżeczko. Warto skupić się na tym temacie szczególnie i poświęcić czas na wybranie odpowiedniego modelu, gdyż rzutować to może na dalszy rozwój dziecka, a przede wszystkim jego kręgosłupa. Obecnie sklepy oferujące meble do pokoju dziecięcego posiadają szeroki asortyment łóżeczek drewnianych, metalowych, z opcją kołyski, z wyjmowanymi szczebelkami, z różnymi rodzajami materaca itd. Ponadto warto zaopatrzyć się w komodę na pierwsze ubrania i przewijak, by ułatwić sobie te pierwsze miesiące życia pod wspólnym dachem.

W kolejnym etapie życia, wraz z lawinowym wzrostem ilości zabawek, książeczek i prezentów, przyda się na pewno dobrze dobrany do możliwości ułożenia i wielkości pokoju zestaw do przechowywania – drewniany, plastikowy, wiszący, leżący, stojący itd. Koniecznym będzie wymiana łóżeczka z niemowlęcego na dziecięce, a także zapewne dokupienie szafy na ubrania. W okresie, gdy dziecko zaczyna chodzić, na meblach pojawią się zapewne zabezpieczenia szuflad, klamek okiennych i zaślepki w gniazdkach elektrycznych.

W momencie osiągnięcia wieku szkolnego, meble do pokoju dziecięcego nabiorą innego charakteru. Dziecko zapewne będzie chciało mieć prawo głosu w wyborze koloru i modelu mebli. Dokupić trzeba będzie solidne, pojemne biurko i wygodne, ergonomiczne krzesło. Dobrze dobrany system meblowy będzie mógł spełniać swoje zadanie przez kilka kolejnych lat, aż właścicielowi zamarzy się zmiana stylu na inny.

Wydawać by się mogło, że meble do pokoju dziecięcego to temat błahy i zupełnie nieskomplikowany, jednak doświadczenie pokazuje, że odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie wyboru mebli z konkretnych serii i zachowanie kolorystyki daje rodzicom szansę na uzupełnianie pokoju o kolejne meble bez konieczności całkowitej wymiany zestawu w perspektywie kolejnych kilku lat. Jest to umiejętność, którą warto w sobie wypracować, gdyż biorąc pod uwagę pomysłowość dzieci i ich kreatywne wykorzystywanie mebli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że meble do pokoju dziecięcego trzeba będzie wybierać częściej niż to sobie zaplanujemy.

www.kopalniamarzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here