Jak zrobić mydło

Historia mydła sięga odległych czasów pierwszych cywilizacji. Na pewno było ono używane około 5 tysięcy lat temu w Babilonie. Pierwsze wzmianki o tym wyrobie datowane są na rok mniej więcej 2800 p.n.e. Jak wyglądało i pachniało babilońskie mydło możemy tylko dywagować.

Mydło jako kosmetyk

Jak zrobić mydłoDla większości z nas mydło jest podstawowym kosmetykiem. W postaci kostek czy płynne w pojemnikach z podajnikami, białe lub kolorowe, pachnące, lecznicze wykładamy na mydelniczkach w łazience, toalecie, kuchni. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do mydła. Z punktu widzenia chemii mydło jest związkiem chemicznym a konkretnie solą powstałą na skutek reakcji metali z kwasami tłuszczowymi. Produkcja mydła polega na długotrwałym gotowaniu tłuszczów nasyconych z zasadami sodową, potasową albo litową.

Te trzy metale alkaliczne nadają mydłom różne właściwości. I tak mydła sodowe w temperaturze pokojowej są białe i twarde – nadają się do wycinania kostek i rozpuszczają się w wodzie. Można je oczywiście barwić i dodawać różne substancje zapachowe. Następne – mydła potasowe – nazywane są mydłami szarymi; są miękkie, w postaci mazi, podobnie jak sodowe rozpuszczają się w wodzie. Mydła z zawartością litu mają postać półciekłą, słabo rozpuszczają się w wodzie i nie produkuje się z nich mydeł do mycia. Znajdują zastosowanie w przemyśle jako smarowidło do części maszyn.

Szare mydło potasowe

Szare mydło potasowe ma ważne zastosowanie w kosmetyce. Jest antyalergiczne, lecznicze dla niektórych chorób skórnych. Mogą go używać nawet dzieci i osoby o szczególnie wrażliwej skórze. Można również spotkać mydła produkowane z samego tłuszczu roślinnego, np. z oliwy z oliwek. W sklepach sieciowych na półkach są najczęściej tzw. syndety, czyli mydła, które nie zawierają substancji naturalnych. Są tanie, ładnie wyglądają i pachną, myją bardzo skutecznie, więc kupuje je większość klientów. Luksusowe drogerie albo specjalistyczne mydlarnie oferują mydła naturalne. Ich cena jest jednak dość wysoka. Dlatego może warto dowiedzieć się jak zrobić mydło i zabawić się w producenta tego kosmetyku w warunkach domowych?

Jak zrobić mydło?

Domowe sposoby wymagają użycia najlepszych składników pochodzących z natury. Tak więc przyda się na pewno: mleko kozie, miód, aloes, tłusty jogurt naturalny, oliwa z oliwek, olej rycynowy, migdałowy, awokado, masło shea. Warto mieć zapas ziół, np. kwiaty nagietka, szałwię, kwiaty lawendy oraz olejki eteryczne pozyskane z roślin. Olejki wypełnią nasze mydło zapachem i będą działać przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.
Własnej produkcji mydło możemy wykorzystać sami, albo obdarować nim rodzinę i znajomych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here