Proste wyjaśnienie - czym jest NIP

Obecnie często słyszymy o numerze NIP. Podczas zakupów internetowych mamy możliwość wpisania go, a jeżeli ktoś chce zakupić produkt na fakturę, także go podaje. Jednak osoby, które nie posiadają własnego przedsiębiorstwa często nie wiedzą, co to NIP. Nic dziwnego, skoro nie dotyczy to osób, niebędących właścicielami lub przedstawicielami żadnej firmy. Jednak spróbujmy w prosty sposób wyjaśnić, czym jest ten NIP.
Zacznijmy od samego skrótu. NIP to po rozwinięciu Numer Identyfikacji Podatkowej. Jest to dziesięciocyfrowy kod, który identyfikuje danego podatnika. Każda firma posiada taki numer. Tak jak każda osoba ma swój indywidualny numer PESEL, który każdy ma inny, tak samo wszystkie osoby prawne mają swój NIP. I tak jak po numerze PESEL z łatwością możemy znaleźć danego człowieka, tak po numerze NIP możemy znaleźć dane przedsiębiorstwo. Dlatego też podczas zawierania wszystkich umów osoby prawne podają NIP, tak jak my PESEL.
Jak się tworzy taki NIP? Otóż przy zakładaniu firmy urząd skarbowy wydaje decyzję o przyznaniu numeru NIP. Nie tworzymy go sami, ale liczby także mają swoje znaczenie. Trzy pierwsze cyfry, to kod urzędu skarbowego, który wydał decyzję w sprawie przyznania Numeru Identyfikacji Podatkowej. Natomiast dziesiąta cyfra, to tak zwana cyfra kontrolna, która powstaje przez pomnożenie każdej z dziewięciu cyfr z osobna przez kolejno 6, 5, 7, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Następnie wynik mnożenia należy zsumować i obliczyć resztę z dzielenia przez 11, a otrzymamy dziesiątą cyfrę NIPu. Ciekawostką jest to, że NIP jest tak generowany, aby ostatnią cyfrą nigdy nie było 10.
W skrócie tym właśnie jest NIP. Dziesięciocyfrowym kodem, działającym podobnie jak numer PESEL, ale dla firm.

www.yoggi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻyroskop – co to jest?
Następny artykułRefleksja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here