Rodzaje bawełny – jakie są?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do szycia są tkaniny bawełniane. Charakteryzują się miłym dotykiem oraz wygodą w noszeniu. Sama bawełna to naturalne włókno powstające z rośliny o tej samej nazwie. Bawełna wykorzystywana jest do produkcji materiałów, przędzy czy celulozy. Tkanin produkowanych z bawełny jest bardzo dużo i różnią się od siebie splotem, grubością i fakturą.

Perkal – tkanina o splocie płóciennym, której struktura składa się z serii pionowych i poziomych nici. Sam materiał jest gładki i ścisły, najczęściej występuje w kolorze białym, choć zdarza się również spotkać tkaninę w kolorze lub we wzory. Dużą zaletą tego rodzaju materiału jest łatwość czyszczenia oraz średnia ciężkość. Perkal wykorzystuje się głównie do szycia pościeli.

Batyst – materiał delikatny, przeźroczysty i cienki, dzięki czemu jest miły i miękki w dotyku. Najczęściej wykorzystywany do szycia bielizny damskiej, ale też zwiewnych ubrań i zasłon.

Popelina – tkanina charakteryzująca się mocnym splotem płóciennym. Gruba i wytrzymała, wykorzystywana do szycia odzieży wierzchniej, zasłon i elementów tapicerki meblowej.

Kreton – splot płócienny usztywniany. Cechą charakterystyczną i wyróżniającą tkaninę spośród pozostałych są kolorowe wzory. Kreton wykorzystuje się w produkcji sukienek damskich oraz bielizny.

Flanela – tkanina o splocie płóciennym. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu stosowana jest do produkcji odzieży, bielizny oraz pościeli. Miła i delikatna w dotyku. Na https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia/ dostępna jest w wielu ciekawych wzorach i kolorach.

Aksamit – tkanina bawełniana z nitek runowych. W wyniku różnych procesów produkcji powstają dwa rodzaje aksamitu – pętelkowy i strzyżony. Materiał delikatny i nieco błyszczący, stosowany do produkcji odzieży, zasłon, a także tapicerki meblowej. Dostępne są aksamity gładkie i we wzory powstałe w wyniku wykorzystania różnych metod, takich jak wytłaczanie lub drukowanie techniką sitodruku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here