Włos i jego cykl życia

Włosy odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu człowieka. Kilka tysięcy lat temu była to przede wszystkim funkcja ochronna, dziś bardziej estetyczna. Czym jest właściwie włos, z czego jest zbudowany i jak długo rośnie?

Budowa włosa

Włos, czyli korzeń oraz łodyga włosa to twór skórny, który jest zbudowany z keratyny i ma skomplikowaną budowę przestrzenną. Korzeń jest wewnętrzną częścią włosa, usytuowaną w mieszku włosowym, który powstaje już w życiu płodowym organizmu człowieka. Najgrubsza część korzenia to cebulka włosa i to w niej znajdują się komórki, wytwarzające keratynę. Nad brodawką, w której osadzona jest cebulka włosa, znajdują się natomiast melanocyty, odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika. Zewnętrzną częścią włosa jest tzw. łodyga, inaczej trzon. Jest to martwa jego część, która wystaje poza powierzchnię skóry. Budowa włosa zewnętrznego składa się z osłonki, kory oraz rdzenia – meduli, który nie występuje u wszystkich ludzi. Medula najczęściej pojawia się we włosach grubych.

Fazy wzrostu włosa

Cykl rozwojowy włosa odbywa się etapowo, a dokładniej w trzech różnych fazach. Są to: anagen, katagen oraz telogen. Anagen to cykl wzrostu włosa w mieszku włosowym. Faza ta jest aktywna i w czasie jej trwania komórki macierzyste intensywnie się dzielą, aby doszło do produkcji nowych włosów. Ciekawym i interesującym zjawiskiem jest to, że faza wzrostu włosa na głowie odbywa się od 2 do nawet 7 lat. Natomiast na innych częściach ciała od kilku do kilkunastu tygodni, np. na twarzy około 6 tygodni, na nogach około 12 tygodni. Każdy z nas wolałby, aby to na głowie ten proces się szybciej odbywał, na nogach i twarzy niekoniecznie. Katagen należy do fazy wzrostu włosa, w której dochodzi do procesów przebudowy w samym korzeniu włosa. Cykl ten trwa około 14-21 dni i jest nazywany fazą zanikania lub fazą przejściową włosa. Podczas katagenu dochodzi do zatrzymania procesów rozrodczych włosa, następuje także zanik jego macierzy. Włos jest wypychany ku powierzchni skóry. Około 3 procent włosów na głowie znajduje się w tej fazie.

Telogen to ostania faza wzrostu włosa i to w niej dochodzi do jego wypadania. Włos jest całkowicie zrogowaciały, nie zachodzą już w nim żadne procesy. Cykl wypadania włosów będzie wahał się w granicach 30-90 dni. Cebulka włosa staje się coraz słabsza i w końcu wypada razem z włosem przy myciu, czy szczotkowaniu lub wypchnięta zostaje przez nowo rosnący włos.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here