Bourbon a whisky – jak odróżnić od siebie odmiany tego trunku

Whisky to alkohol, którego produkcja obejmuje różne regiony świata. Dlatego też jest on niezwykle zróżnicowany pod kątem doznań aromatycznych i smakowych. Warto więc znać chociażby podstawowe różnice dzielące bourbon a whisky. Jak możemy to zrobić?

Whisky – kto je produkuje?

Na świecie istnieje wiele regionów, które zajmują się produkcją tego alkoholu. Kolebką jest oczywiście Europa, która wytyczyła branży kierunek rozwoju. Pierwsze wersje trunku, zwane „wodą życia”, były wytwarzane już w VII wieku przez iryjskich mnichów. Wzmianki o napoju z wody i jęczmienia po raz pierwszy znajdziemy w relacjach z XVI wieku. Blisko dwa stulecia później „whisky” stała się już oficjalną nazwą. Trunek ten produkowany jest w wielu krajach. Poza Europą są to Stany Zjednoczone, Kanada, czy Japonia. Każdy region produkuje whisky według własnej receptury. Dzięki temu różnią się one smakiem czy aromatem. Aby prawidłowo odróżnić whisky, warto zapoznać się z ich nazewnictwem. Pozwoli to wyodrębnić określone gatunki i zapoznać się z ich charakterystyką.

Bourbon a whisky – jaka jest różnica?

W Stanach Zjednoczonych produkuje się zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj trunku. Każdy z nich jest także zupełnie inny niż ich europejski odpowiednik. Bourbon to alkohol produkowany w Kentucky. Jego głównym składnikiem jest kukurydza, której zawartość w mieszance musi wynosić przynajmniej 51%. Wielu producentów decyduje się jednak na większe ilości, czego efektem są whisky o zawartości kukurydzy na poziomie 70%. Bourbon cechuje się zupełnie innym smakiem i aromatem niż europejskie whisky. To zasługa nie tylko składu, ale i sposobu leżakowania. W przeciwieństwie do Szkotów czy Irlandczyków, bourbon leżakuje w nowych, opalanych od środka dębowych beczkach. Pod tym linkiem dowiesz się więcej na ten temat https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Bourbon a amerykańska Tennessee whisky różni się dodatkowo sposobem filtrowania. Ta druga jest bowiem dodatkowo przepuszczana przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Dzięki temu zyskuje łagodny smak i aromat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here