ogród balkonowy
fot. Pixabay.com

Jeśli marzy Ci się piękny ogród balkonowy, ale nie wiesz, jak zabrać się do jego urządzania, nie musisz się już tym martwić. Krok po kroku przeprowadzamy Cię przez proces jego zakładania i pielęgnacji. Zapraszamy więc do lektury naszego najnowszego wpisu na blogu!

Przeczytaj też: https://www.um.pl/ogrod-balkonowy-od-czego-zaczac-i-co-musisz-wiedziec/

Ogród na balkonie – od czego zacząć

Zanim zaczniesz urządzać ogród na balkonie, rozważ kilka rzeczy. Przede wszystkim zastanów się nad tym, na jakiej powierzchni i w jakich miejscach chcesz posadzić rośliny. Po za tym weź również pod uwagę to, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację balkonowych roślin. Jeśli niewiele, weź pod uwagę zakup takich, którym do życia i kwitnięcia wystarczy regularne podlewanie.

Jeśli już to przemyślałaś, czas zastanowić się nad tym, jaki mikroklimat panuje na Twoim balkonie. Do niego również dobrać będziesz musiała odpowiednie rośliny. Czy balkon jest nasłoneczniony przez ponad 6 godzin? A może tuż po 12 zostaje zacieniony? A może jesteś właścicielką balkonu, na którym jest nieustannie cień? Nie obawiaj się, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju balkonem masz do czynienia, znajdziesz takie rośliny, które poczują się na nim wyśmienicie. Ale jeśli ocenisz prawidłowo panujące na balkonie warunki, a następnie dokładnie czytając opisy roślin, wybierzesz te właściwe, przepiękny wystrój balkonu masz gwarantowany!

Ogród balkonowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Gdy patrzysz na powierzchnię Twojego balkonu i myślisz sobie, że przecież na nim już nic absolutnie się nie zmieści, nie poddawaj się! Nawet na mikroskopijnej powierzchni, da się jeszcze umieścić trochę zieleni i kwiatów. Zacznij od balustrad balkonowych, parapetów, innych przestrzeni, na których możesz ustawić doniczki. A może wstawisz na balkonie wąską półkę-drabinkę, która z powodzeniem zmieści kilka doniczek?

Podczas oceniania warunków panujących na balkonie, warto również przemyśleć to, jak bardzo jest na nim gorąco. Może tam panować ekstremalny upał. Wiele zależy od tego, jak jest wykończona powierzchnia czy zadaszenie balkonu. Jeśli tak jest u Ciebie, również weź pod uwagę to, że nie każda roślina przetrwa takie gorąco. 

Jeśli często podróżujesz lub tygodniami nie ma Cię w domu, pomyśl o tym, jak zabezpieczyć swoje rośliny przed brakiem podlewania. Da się to zrobić. Dziś popularne rozwiązania to system nawadniania kroplowego, a także samonawadniające doniczki z dużymi zbiornikami. Ewentualnie rozwiązaniem będzie też zasadzenie na balkonie roślin, które lubią suszę – na przykład sukulentów.

Zobacz też: http://www.marszniemilczenia.pl/rosliny-balkonie-jakie-warto-posadzic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here