działka

Podział nieruchomości to naprawdę bardzo korzystna inwestycja. Może wiązać się z planami rozdzielenia działki pomiędzy rodzeństwo w testamencie lub z chęcią sprzedaży działki. Dzisiaj przekonamy się, w jaki sposób dokonać podziału nieruchomości zgodnie z zasadami prawa. Jesteście ciekawi? 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/podzial-nieruchomosci-jak-zlozyc-wniosek/ 

Jak wygląda to w świetle prawa? 

Zasady co do podziału nieruchomości zawarte są w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 roku w sprawie podziału i trybu dokonywania podziałów nieruchomości. W obu tych dokumentach prawnych możemy znaleźć zasady dotyczące podziału nieruchomości, które objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wyjątki stanowią grunty przeznaczone na cele rolne oraz leśne. Warto jednak wiedzieć, że również one mogą podlegać podziałowi. 

W jakich przypadkach możliwe jest podział nieruchomości?

Kiedy w gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podział działki możliwy jest, wówczas gdy nie jest sprzeczny z przepisami prawa, a także jest zgodny z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Kiedy natomiast gmina ogłosiła przystąpienie do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wniosek o podział nieruchomości może zostać zawieszony na okres do 12 miesięcy. 

Podział nieruchomości – postępowanie 

Do wszczęcia postępowania o podział nieruchomości potrzebne jest złożenie wniosku w sprawie podziału nieruchomości. Złożyć go może właściciel lub osoba będąca użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Wniosek ten należy złożyć do wójta przez burmistrza lub prezydenta miasta, odpowiedniego dla położenia nieruchomości. Postępowanie dotyczące podziału nieruchomości może być również wszczęte z urzędu, kiedy dotyczy ono podziału nieruchomości pod budowę drogi publicznej. Po złożeniu wniosku o wszczęciu postępowania sprawą zajmuje się geodeta. 

Zobacz też: http://www.marszniemilczenia.pl/zwracac-uwage-przy-wyborze-dzialki-budowlanej/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here