Jak usunąć żywicę z ubrania?

Niektóre zabrudzenia naprawdę trudno usunąć. Do tych najbardziej opornych należą oleje, smary, guma do żucia, a nawet żywica. Wiele wysiłku wymaga usunięcie takich plam z ubrań. Często musimy być bardzo kreatywni, aby pozbyć się uporczywego zabrudzenia. Metod istnieje sporo, jednak nie wszystkie są skuteczne. Niektóre natomiast mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Żywica to substancja wytwarzana w niektórych roślinach, najczęściej w drzewach, szczególnie iglastych. Żywica służy do zabezpieczania miejsc będących ranami drzewa. Barwa żywicy zależy od gatunku drzewa, z którego została pozyskana. Można więc wyróżnić żywicę białą, przezroczystą oraz szarą.

Żywice są nierozpuszczalnymi w wodzie, bezpostaciowymi lub częściowo krystalicznymi mieszaninami nielotnych związków organicznych oraz związków fenolowych. Zabrudzenia żywicą nie zmyjemy więc wodą.

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Żywica nie uszkadza struktury materiału, więc możliwe jest wyczyszczenie zabrudzonej odzieży. Skutecznym sposobem jest zamrożenie fragmentu tkaniny z plamą. Można użyć w tym celu kostek lodu. Po zamrożeniu żywicy możliwe będzie zdrapanie górnej, twardej warstwy z ubrania.

Jak usunąć żywicę z ubrania?Kolejnym etapem jest rozpuszczenie plamy. Za rozpuszczalnik posłużyć może olejek herbaciany, który rozpuszcza soki roślinne.

Następnie należy usunąć rozpuszczalnik z plamy. Do tego celu najlepiej użyć ściereczki, ręcznika papierowego lub kawałka bibułki. Warto przetrzeć to miejsce spirytusem lub acetonem, aby mieć pewność, że rozpuszczalnik nie pozostał na ubraniu.
Gdy zabrudzeniu ulegnie delikatna tkanina, zamiast spirytusu czy acetonu lepiej jest użyć octu rozcieńczonego wodą. Jest to mniej agresywny sposób dla delikatnych materiałów. Następnie należy wyprać ubranie. Jeżeli jednak po wypraniu żywica dalej będzie wyczuwalna należy od początku powtórzyć cały proces. Ważne, aby nie pominąć żadnego kroku.

Najłatwiej usunąć plamę, która już zaschnie, ale która nie jest na ubraniu zbyt długo

Gdy żywica jest jeszcze świeża warto chwilę poczekać i zacząć ją usuwać, gdy trochę zaschnie.
Jeżeli zabrudzenie znajduje się na włóknie naturalnym, powinno wystarczyć przyłożenie do plamy chusteczki nasączonej spirytusem, denaturatem czy acetonem, wcześniej wymieszanymi z wodą w proporcji 3 do 1. Następnie ubranie także należy wyprać.
Powyżej został opisany domowy sposób na usunięcie żywicy z ubrania. Gdy nie przyniesie on skutku można zaopatrzyć się w chemiczne środki i nimi potraktować zabrudzoną odzież.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here