Jak znaleźć pracę?

Kiedy kończymy szkołę bez względu na to czy jest to liceum, czy technikum po których nie chcemy kontynuować nauki, czy może studia wyższe, następnym krokiem w naszym życiu jaki musimy podjąć jest znalezienie pracy, która pozwoli nam się samodzielnie utrzymać. Lub po prostu dołożyć się do comiesięcznych opłat rodzicom z którymi mieszkamy. Niemniej jednak, zawsze w takim momencie pojawia się stres, związany właśnie z poszukiwaniem pracy. Nie zawsze też mamy możliwość pracy w zawodzie, o którym marzyliśmy i jesteśmy zmuszeni do podjęcia innej pracy. Zatem odpowiedzmy sobie może na pytanie: Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę? Skuteczne sposoby!

Przede wszystkim, musimy rozpocząć od napisania naszego Curriculum Vitae, czyli podsumowania tego jakie szkoły ukończyliśmy, jakie mamy doświadczenie zawodowe oraz dodatkowe umiejętności, które mogłyby przydać nam się w pracy. Jak na przykład czynne prawo jazdy kategorii B, lub znajomość języków obcych. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli uczęszczaliśmy na jakieś kursy, typu komputerowy, z negocjacji, czy jakikolwiek inny, który mógłby wpłynąć pozytywnie na jakość naszego Curriculum Vitae, to również zawrzyjmy w nim taką informację. Następnie, kiedy mamy już gotowe CV, kolejnym etapem jest poszukiwanie pracy a następnie aplikowanie na te stanowiska. Przede wszystkim powinniśmy na początku zastanowić się, w jakim obszarze chcielibyśmy się rozwijać. Może być to na przykład administracja biurowa, czy może finanse, a niektórzy mogą dobrze się czuć w sprzedaży. Nie mniej jednak, jeżeli już wiemy co nas może zainteresować rozpoczynamy poszukiwania pracy w tym zakresie na różnego rodzaju stronach internetowych, które służą właśnie do poszukiwania pracowników.

Kolejną dobrą opcją, jest także poszukiwanie pracy bezpośrednio na stronach konkretnych firm. Jeżeli na przykład jesteśmy zainteresowani pracą w jakiejś sprecyzowanej firmie, to wówczas możemy wejść na jej stronę w zakładkę „kariera” i poszukać oferty, która mogłaby nas zainteresować i oczywiście taką, na którą mamy szansę w ogóle się dostać. Pamiętajmy – bądźmy realistami – jeżeli nie posiadamy żadnych umiejętności programistycznych, a na takie stanowisko będziemy aplikować to tylko się wygłupimy, bo jak wiadomo, pracodawca chce mieć pracownika, który coś potrafi, a nie takiego, którego trzeba wszystkiego od zera uczyć. Oczywiście tacy też się zdarzają, ale są to głównie firmy typu call center, w których jest spora rotacja.

Jak znaleźć pierwszą pracę?

O ile w przypadku zmiany pracy mamy nieco ułatwione zadanie ponieważ możemy się pochwalić już jakimiś wpisami w CV, to w przypadku poszukiwania pierwszej pracy może nam już nie pójść tak łatwo. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów i sposobów, które ułatwią nam znalezienie pierwszej pracy.

CV bez doświadczenia

CV bez doświadczeniaPisząc CV nie posiadając odpowiedniego doświadczenia zawodowego należy skupić się przede wszystkim na swoich zaletach. Może to być na przykład doskonała znajomość języków obcych. Również specjalne umiejętności, którymi możemy się wyróżnić na tle innych osób, wszelkie aktywności na studiach czy nawet niebanalne zainteresowania, które mogą przykuć uwagę pracodawcy. CV należy napisać w taki sposób aby przekonać pracodawcę do umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną, na której będziesz mógł bez skrępowania przedstawić wszystkie swoje atuty. W internecie znajdziesz także mnóstwo ciekawych przykładów na konkretne CV pisane przez osoby bez doświadczenia. Warto czerpać wzorce od najlepszych!

Bądź o krok przed innymi

Bądź o krok przed innymiPoszukiwania pracy rozpocznij już na studiach. Tak, bądź o krok przed innymi i już na studiach pomyśl o tym jaką pracę chciałbyś podjąć. Na studiach rób wszystko w tym kierunku. Udzielaj się w organizacjach studenckich. Rozejrzyj się za różnego rodzaju stażami i praktykami. Takie aktywności również możesz wpisać do CV i zainteresować tym samym potencjalnego pracodawcę. Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę i zaczniesz działać w tym kierunku, tym lepiej.

Rób to co lubisz

To jest prawdziwy klucz do sukcesu. Jeśli połączymy zainteresowania z pracą to odnajdziemy się w każdej firmie. Tylko skuteczne przekucie swojej pasji w pracę zawodową może skutkować prawdziwym sukcesem. W każdym innym przypadku w pracy będziemy czuli się źle, co szybko zostanie zauważone przez pracodawcę i mówiąc którego w takiej firmie kariery nie zrobimy.

Podsumowanie

Jak więc widać znalezienie pracy nie musi być wcale trudne. Wystarczy odrobina samozaparcia oraz umiejętność przedstawienia swoich mocnych stron, w których jesteśmy lepsi niż konkurenci. Odpowiednio napisane CV i list motywacyjny to również klucz do sukcesu. Powodzenia!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here