Jak uzyskać prawo jazdy.

Osoby, które marzą o tym, aby samodzielnie poruszać się po drogach publicznych pojazdem silnikowym, powinny uzyskać prawo do wykonywania tych czynności. Obowiązkiem każdego kierowcy jest uzyskanie odpowiednich uprawnień i dokumentów. Każda osoba, która planuje jeździć samochodem, motocyklem lub innym mechanicznym środkiem lokomocji, w pierwszej kolejności powinna zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy. Najpierw należy założyć profil kierowcy. Dzięki niemu możliwe będzie rozpoczęcie nauki. Kurs odbywa się w wielu szkołach nauki jazdy. Polega na zaliczeniu wykładów teoretycznych, na których przedstawiane są wiadomości i teoretyczne umiejętności związane z przepisami ruchu drogowego oraz postępowaniem podczas jazdy. Kolejnym krokiem jest odbycie szkolenia praktycznego, na którym szkoleniowiec uczy techniki jazdy i zasad poruszania się po drogach. Wykorzystywana jest tutaj wiedza nabyta podczas szkolenia teoretycznego. Po ukończeniu kursu przygotowującego, instruktor sprawdza umiejętności kursanta poprzez egzamin wewnętrzny, po którym kursant może zostać skierowany na Egzamin Państwowy.
Egzamin Państwowy na prawo jazdy odbywa się w specjalnych Ośrodkach Ruchu Drogowego i składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest egzamin teoretyczny. Po pozytywnym zaliczeniu tej części odbywa się sprawdzian praktyczny. Egzaminator ocenia umiejętności i wiedzę kandydata na placu manewrowym, a następnie na ulicach miasta. Gdy wszystkie postawione zadania zostaną wykonane prawidłowo, osoba egzaminująca wystawia pozytywną ocenę egzaminu.
Przyszły kierowca musi czekać na odebranie uprawnień, aby mógł poruszać się po drogach publicznych.
Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?
W tym calu należy wejść na stronę internetową Infocar.pl, odnaleźć zakładkę „profil kierowcy”, a następnie przejść do strony „status PKK”. Tam wymagane będzie uzupełnienie swoich danych osobowych – PESEL, Imię, Nazwisko, oraz akceptacja regulaminu. Po wypełnieniu okienek można sprawdzić status prawa jazdy. Określony będzie stan, w jakim obecnie jest prawo jazdy – czy w trakcie wydawania czy do odbioru.

www.genotype.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozliczanie podatku – PIT 11
Następny artykułTrudna matura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here