Pytanie „jak wytresować psa” jest często zadawane przez właścicieli psów przy okazji adopcji jednego z nich. Psy to na ogół zwierzęta bardzo inteligentne, dlatego nauka nowych rzeczy nie sprawia im dużego problemu, niezależenie od tego w jakim są wieku. Wiele osób rozpowszechnia mit jakoby psy uczyły się efektywnie jedynie do czasu ukończenia trzeciego roku życia, a później jest już za późno na naprawę popełnionych wcześniej błędów wychowawczych. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż jak się okazuje psy nie mają żadnych ograniczeń wiekowych w przyswajaniu nowych umiejętności. Odpowiednio motywując psa, możemy go więc nauczyć niemal każdej sztuczki. Wystarczy wiedzieć, jak motywować i wpływać na naszego ulubieńca.
Jak wytresować psa?
Przykładowo, gdy chcemy nauczyć psa chodzenia przy nodze, należy zwrócić uwagę na fakt, że wymaga to od psa dużej uwagi i skupienia. Czworonóg podczas tej czynności nie może się zatrzymać, wąchać różnych miejsc, odchodzić na boki, załatwiać się. Skupienie i uwaga powinna być również domeną człowieka, który tresuje zwierzę. Podczas uczenia psa nowych rzeczy należy być bardzo cierpliwym i wykazywać się olbrzymim zrozumieniem dla umiejętności i możliwości danego psa. Gdy treser jest zbyt powściągliwy w swoich działaniach pies zacznie się nudzić i zapominać o swoich powinnościach, natomiast gdy osoba ucząca okazuje się zbyt napastliwa i wymagająca wtedy pies zniechęca się i traci ambicję do nauki. Kluczem jest znalezienie złotego środka.
Bardzo ważną, jeśli nie w ogóle najważniejszą, rzeczą podczas czynności tresowania jest konsekwencja
Należy bardzo rygorystycznie przestrzegać ustalonych wcześniej zasad i nie dopuszczać do tego, by pies przestał zwracać na nie uwagę. Większość problemów z psami bierze się stąd, że właściciele raz pozwalają na coś, a raz zabraniają dokładnie tego samego. W takiej sytuacji pies zwyczajnie nie wie czego mu nie wolno, więc na wszelki wypadek próbuje wszystkiego.
Tresura psa to także ogromna próba charakteru i wymaga jeszcze więcej opanowania, niż podczas wychowywania dzieci. Pies nie rozumie słów, natomiast świetnie radzi sobie z odczytywaniem ludzkich emocji, więc jeśli danego dnia treser czuje się źle, to nie powinien zajmować się przeprowadzaniem ćwiczeniem z psem, gdyż może to przynieść więcej szkody, niż pożytku. Gdy nastrój człowieka spada pies zaczyna martwić się właśnie o niego, a nie skupia się na wykonywaniu zadań, jakie ten człowiek mu zadaje.