Cykl miesiączkowy u kobiet liczy się od pierwszego dnia, w którym wystąpi krwawienie do ostatniego dnia, który poprzedza kolejną menstruację. Każda kobieta ma inne rytmy krwawień, a nawet cykle u tej samej kobiety nigdy nie są identyczne. Dlatego też błędnym założeniem jest to, że ewolucja zawsze występuje 14-go dnia. W jaki więc sposób najlepiej obliczyć dni płodne?
Jak planować lub zapobiegać ciążę?
Żeby dobrze zaplanować ciążę albo jej zapobiegać należy dokładnie obserwować dni płodne. Wymaga to przede wszystkim dobrej znajomości fizjologii cyklu miesiączkowego i nie może opierać się wyłącznie na standardowych modelach matematycznych, takich jak np. kalendarzyk małżeński, ponieważ cykl miesiączkowy ma zazwyczaj różną długość.
Poprzez obserwacje długości następnych cykli można będzie wyznaczyć przybliżoną datę rozpoczęcia kolejnego krwawienia. Ta prosta, naturalna metoda pomaga wyznaczyć termin, w którym szansa na zajście w ciążę jest największa.
Ile trwa okres u kobiet i z jakich faz się składa?
Regularny cykl miesiączkowy u kobiety trwa od 21 do nawet 35 dni i wszystko zależy od organizmu. Prawidłowe miesiączkowanie występuje wtedy, gdy krwawienie z macicy jest cykliczne i regularne, a czas trwania i ilość utraconej krwi jest właściwa.
Długość miesiączki zależy od wielu czynników, do których zaliczamy:
regularny wysiłek fizyczny, zarówno praca, jak i trening na siłowni,stały lub przewlekły stres,używki, takie jak papierosy, alkohol albo narkotyki,różnego rodzaju choroby,a nawet same podróże, które wiążą się ze zmianą strefy klimatycznej.
Jeśli u kobiety pojawiają się nieregularne cykle miesiączkowe trwające mniej niż 21 dni albo więcej niż 35 dni, to najlepiej jest udać się do ginekologa na konsultację, ponieważ może to być związane z występowaniem cykli bezowulacyjnych, które są następstwem zaburzeń hormonalnych. Najczęściej konsekwencją takiego przypadku jest silny stres, intensywny wysiłek fizyczny, odchudzanie albo poronienie.
3 fazy cyklu jajnikowego to:
etap pierwszy, czyli faza folikularna rozpoczynająca pierwszy dzień krwawienia. Jej długość jest zmienna i ma największy wpływ na różne terminy trwania cyklu,etap drugi, czyli faza owulacyjna, która trwa do dwóch dni,ostatni etap trzeci, czyli faza lutealna występuje tuż po owulacji i poprzedza kolejną miesiączkę.
Kiedy występują dni płodne u kobiety?
Jajeczkowanie wyznacza dni płodne u kobiety, ale okres płodności przypada na 3 dni przed owulacją aż do 3 dni po niej. U kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe, czas płodności przypada na około 14 dzień przed następnym okresem. To właśnie w tym czasie uwalnia się z jajnika dojrzała komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia.
Kobieta, która planuje zajść w ciążę, nie może wyłącznie polegać na wyliczaniu dni płodnych. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio przygotować organizm, stosując różnorodną dietę. Powinna być ona wzbogacona w najlepsze witaminy i minerały, które nie tylko wspierają organizm kobiety planującej ciążę, ale także tej w trakcie ciąży oraz karmiącej piersią. 4 niezbędne składniki pozytywnie wpływające na matkę i dziecko można znaleźć w suplemencie diety Mamadha.pl.