Kręgosłup to dosyć złożony układ, który składa się z kręgów oraz stawów. Do tego zaliczają się także krążki międzykręgowe, stawy międzykręgowe, nerwy, naczynia i więzadła. Choć mówi się o nim, że jest podstawowym ‘’rusztowaniem’’, wielu ludzi nie dba o nie należycie. Niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia praktykowane od najmłodszych lat, są jedną z przyczyn bólu kręgosłupa. Na szczęście wiele objawów bólowych można złagodzić lub całkowicie zwalczyć dzięki odpowiedniej fizjoterapii.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa
Praktycznie każdy człowiek doświadczył w swoim życiu mniej lub bardziej uciążliwego bólu kręgosłupa, czy jego poszczególnych odcinków. Najczęściej objawy bólowe dotyczą niższych partii kręgosłupa, czyli odcinka lędźwiowego. Nierzadko boli także kark i szyja.
Co sprzyja wystąpieniu zespołów bólowych kręgosłupa? Wraz z wiekiem pogarsza się kondycja wszystkich struktur ciała, w tym także kręgosłupa. Dodatkowo dochodzi także do zwyrodnienia krążka między lędźwiowego, co samo w sobie powoduje już ból. Jeśli natomiast dojdzie do powstania w tym miejscu przepukliny z uciskiem na nerwy, ból zaczyna narastać i obejmować także inne partie ciała. Siedzący tryb życia i unikania jakiejkolwiek aktywności fizycznej to kolejny czynnik sprzyjający odczuwaniu dolegliwości bólowych. Podobnie zresztą jak ciężka praca fizyczna. Nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki np. podnosimy ciężkie przedmioty, czy chociażby niesiemy siatki z zakupami. Kolejnym czynnikiem jest nadwaga. Co ciekawe również życie w ciągłym stresie nasila dolegliwości bólowe, ponieważ zwiększa napięcie mięśniowe.
Kiedy przyda się pomoc ortopedy?
Najczęściej ból kręgosłupa mija samoistnie, a odczuwane dolegliwości pozwalają na normalne funkcjonowanie. Problem zaczyna się jednak, gdy przeciążymy kręgosłup np. podnosząc w niewłaściwy sposób ciężką rzecz, upadniemy czy przesadzimy z ćwiczeniami fizycznymi. Wówczas bez wątpienia przyda się ortopeda. Mokotów tak, jak każda większa gmina posiada specjalistyczne przychodnie czy Centra Medyczne, w których bez niepotrzebnego stania w kolejce można otrzymać szybką pomoc. W przypadku pojawienia się bólu kręgosłupa, kluczowe jest badanie kliniczne i diagnostyka. Przy podejrzeniu przepukliny konieczna może się okazać tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Fizjoterapia Warszawa — ćwiczenia na kręgosłup
Zespoły bólowe kręgosłupa zazwyczaj nie wymagają leczenia chirurgicznego i można je skutecznie eliminować, wdrażając odpowiednią rehabilitację. Ważne jest, aby je program był dobierany indywidualnie, gdyż tylko wówczas ćwiczenia będą skuteczne.