wyciskarka czy sokowirówka

Spożywanie zalecanych przez WHO 400 g ilości owoców i warzyw powszechnie uważa się za jeden z najważniejszych elementów zdrowego żywienia. Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie niełatwo sprostać temu wymaganiu. To dlatego wyciskanie świeżych soków w domu jest świetnym sposobem na przemycenie zalecanej dawki owoców i warzyw do codziennego jadłospisu.

Sokowirówka a wyciskarka

W domowych warunkach soki można wyciskać przy pomocy dwóch rodzajów urządzeń – sokowirówek i wyciskarek. Jaka jest różnica? Sokowirówki szybkoobrotowe (odśrodkowe) po rozdrobnieniu owocu lub warzywa na mniejsze części wykorzystują siłę odśrodkową do oddzielenia soku od miąższu. Wyciskarki natomiast miażdżą owoce i warzywa, by wydobyć z nich sok, który następnie jest przefiltrowywany w celu oddzielenia miąższu.

Sokowirówki szybkoobrotowe, wyposażone często w silnik o mocy nawet powyżej 700W, to szybki i wydajny sposób na wyciśnięcie dużych ilości soku za jednym podejściem. Doskonale nadają się do twardych owoców oraz warzyw korzeniowych i pozwalają szybko wytworzyć duże ilości klarownego, orzeźwiającego soku dla całej rodziny. Ponadto sokowirówki Philips posiadają duży otwór wlotowy na owoce i warzywa, dzięki czemu nie trzeba ich kroić, co jeszcze bardziej przyspiesza proces przygotowania soku. Sokowirówki polecane są więc osobom, którym zależy na szybkim efekcie, i które preferują klarowną konsystencję soku (często dzieje się tak w przypadku dzieci).

Wyciskarka wolnoobrotowa to natomiast najlepszy wybór, jeśli chce się uzyskać skoncentrowany, gęsty i bardziej sycący sok pełen błonnika, czemu sprzyja powolny proces miażdżenia składników w celu wydobycia z nich soku. Wyciskarki doskonale nadają się do miękkich owoców wyciskając z nich gęste musy. Wyciskać można natomiast wszelkie składniki, również twarde warzywa, zielone liściaste, a nawet orzechy. Wyciskarki posiadają wąski otwór wlotowy na warzywa i owoce (konieczne jest krojenie ich na małe części), więc cały proces przygotowania soku trwa dłużej niż w sokowirówce.

soki z wyciskarki czy sokowirówki co wybrać

Co z tymi witaminami?

Panuje przesąd, że sok przygotowany w wyciskarkach zawiera więcej witamin. Tymczasem Philips we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU) przeprowadził badania nad wartością odżywczą soków przygotowanych przy użyciu sokowirówek szybkoobrotowych i wyciskarek i okazuje się, że przeciętna zawartość witamin w sokach przygotowanych przy pomocy obu typów urządzeń jest zbliżona. Mogą jednak występować wahania w zależności od użytych składników, zastosowanych urządzeń i wybranej jednej z dwóch technologii. I tak np. w soku przygotowanym z pomarańczy, kiwi, pomidora, szpinaku i granatu więcej witaminy C znalazło się w soku z wyciskarki, ale już w soku z samego kiwi więcej witaminy K było w soku z sokowirówki. Witamina A w soku z pomidora, marchewki i szpinaku w większej ilości została pozyskana z sokowirówki, natomiast witamina E w soku z pomidora – z wyciskarki. Nie ma zdecydowanego lidera wśród dwóch typów urządzeń. Dodatkowo badania pokazały, że z punktu widzenia zawartości cukru przygotowywanie soku przy użyciu sokowirówki szybkoobrotowej i wyciskarki wygląda podobnie – przeciętna zawartość cukru w sokach zrobionych przy pomocy obu typów urządzeń również jest zbliżona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here