mroczki przed oczami

Tak zwane mroczki wielu ludzi nazywa je także muszkami, gwiazdkami lub pajęczynkami. Zazwyczaj wydają się być zupełnie nieszkodliwe czasem jednak mogą być objawem poważnej choroby.

Mroczki przed oczami według specjalistów

Mroczki są niczym innym jak mętami ciała szklistego gałki ocznej. Zmętnienie ciała szklistego charakteryzuje się występowaniem ruchomych ciemnych punktów. Najczęściej możemy zaobserwować je kiedy intensywnie patrzymy na coś bardzo jasnego na przykład arkusz papieru lub sufit. Dodatkowo oprócz tego, że delikatnie zakłócają prawidłowe widzenie są także sygnałem od organizmu, że wewnątrz niego dzieje się coś złego.

Jak wyglądają…

Mroczki zazwyczaj są cały czas w ruchu, poruszają się i uciekają kiedy chcemy zawiesić na nich swój wzrok. Mają także bardzo zróżnicowany kształt. Ich kolor może być pół-transparentny, szary lub po prostu czarny. Zazwyczaj są to kropki choć w niektórych przypadkach naszym oczom mogą ukazać się niedługie niteczki.

Mroczki objawem groźnej choroby

Najczęściej mroczki wskazują tylko na dysfunkcję ciałka szklistego. Jednak zdarzają się przypadki kiedy są one  jednym z typowych symptomów danej choroby. Ciało szkliste ma postać galaretowatej substancji, wypełnia ona tylną stronę gałki ocznej i jest zabezpieczeniem siatkówki. Nie podlega ono procesom regeneracji. Męty  pojawiają się najczęściej u osób starszych po 50 roku życia oraz u pacjentów po zabiegach zaćmy i z problemem krótkowzroczności.

Męty mogą świadczyć również o: urazach, uszkodzeniach gałki ocznej, schorzeniach oczu, cukrzycy, zapaleniu środkowej warstwy oka, chorobie nowotworowej oka. Występują również bardzo często u osób cierpiących z powodu silnych bóli głowy o charakterze migrenowym.

czy mroczki przed oczami to zły objaw

Męty również mogą świadczyć o: krwawieniach bezpośrednich do ciałka szklistego, guzach gałki ocznej, odwarstwieniu siatkówki, choroby zapalne wywołane wirusami lub grzybami, choroby o podłożu autoimmunologicznym. Dlatego warto jest wybrać się do okulisty.

Jeśli mroczki pojawiają się od czasu do czasu, w wyniku długotrwałego wpatrywania się w jasne przedmioty  to są one niegroźne. Jeżeli natomiast pojawiają się one bardzo często i dodatkowo źle wpływają na nasze funkcjonowanie to koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Odwiedź okulistę w przypadku kiedy:

występowanie mroczków jest długotrwałe i nawracające, do tej pory nie miałeś problemu z mętami, masz kłopoty z prawidłowym widzeniem, dokucza Ci ból gałki ocznej, męty pojawiły się bezpośrednio po urazie oka lub zabiegu chirurgicznym.

Mroczki przed oczami – co zrobić aby ich nie widzieć?

Jeśli zdecydujemy się odwiedzić okulistę to on po dokładnym przebadaniu oczu wyda wstępną diagnozę i zalecenia. Może również zaproponować nam zabieg z użyciem lasera lub witrektomię.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here