Numizmaty upamiętniające wydarzenia historyczne – doskonałe okazy do kolekcji

Zbiór monet można urozmaicić ciekawymi numizmatami, związanymi ze zdarzeniami, które na zawsze zapisały się na kartach dziejów świata. Okazy te można kolekcjonować z uwzględnieniem wielu kryteriów, np. ze względu na epokę, kraj lub postać, której dotyczą. Warto wiedzieć, jakie są najciekawsze wyroby upamiętniające historyczne walki lub militarne zrywy.

Rocznica Bitwy Warszawskiej

Wśród monet dostępnych na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka na szczególną uwagę zasługuje okaz wykonany z czternastokaratowego złota  próby 585/1000 w najwyższej jakości mennicznej. Medal ten został zaprojektowany i wyemitowany z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na awersie znajduje się kawalerzysta oraz dowódca Józef Piłsudski. Rewers przedstawia sylwetkę Orła Białego z 1919 roku. Na monecie widnieje również napis 100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ. Medal waży 2 gramy, a średnica wynosi 18 mm. Wyemitowano go w Polsce w 2019 roku.

Powstanie Warszawskie

Ten niezwykły numizmat, upamiętniający sześćdziesięciotrzydniowy zryw militarny, został wykonany ze srebra próby 999/1000. Został wyemitowany w celu uczczenia siedemdziesiątej piątej rocznicy Powstania Warszawskiego. Wybito go tradycyjną metodą, na podstawie płaskorzeźby Anny Wątróbskiej-Wdowiarskiej. Każdy numizmat z tej serii ma niepowtarzalny numer menniczy: na świecie dostępnych jest jedynie 1000 egzemplarzy. Do medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności oraz specjalne pudełko kolekcjonerskie. Na awersie monety znajduje się powstaniec, w hełmie i z karabinem, na tle zniszczonego budynku. Na powierzchni medalu została umieszczona biało-czerwona flaga, nawiązująca do opaski, którą nosili żołnierze w trakcie zrywu sierpniowego. Na rewersie monety wybito natomiast wizerunek Orła Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ponadto, medal został ozdobiony ponadto kompozycją Krzyża Walecznych na tle powiewającej chorągwi.

Numizmaty upamiętniające ważne wydarzenia historyczne mogą stanowić świetne uzupełnienie kolekcji. Warto zatem pomyśleć o zakupie unikatowych monet, by zamknąć w swoich zbiorach pamięć o bitwach, które zmieniły bieg dziejów Europy i świata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here