Przemysł potrzebuje rozwiązań, które zapewnią wysoką efektywność produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produkowanych elementów. Dlatego tak chętnie stawiają na zautomatyzowane linie produkcyjne. W jaki sposób jest możliwe?
Obróbka CNC – czym tak naprawdę jest?
Skrót CNC oznacza nic innego, jak komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Jest to możliwe dzięki mikrokomputerowi, w który są one wyposażone. Takie urządzenia można w dowolny sposób programować i kontrolować ich poczynania. Za to odpowiadają pracownicy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W taki sposób obsługuje się m.in. frezarki, elektrodrążarki, czy tokarki. Wytwarzane przez nich elementy są identyczne. Obróbka CNC zapewnia bowiem powtarzalność, szybkość, a także prostotę. Pozwala to firmom zaoszczędzić dużo czasu, który musieliby przeznaczyć na poprawki czy weryfikację powstałych komponentów. Dzięki temu zlecenie może być realizowane zgodnie z umową.
Obróbka metali CNC – jak przebiega?
Zanim dojdzie do wykonania przez maszynę konkretnego sposobu obróbki, należy najpierw wszystko odpowiednio zaprojektować. Krok ten nazywany jest CAD i jest wspomagany komputerowo. Następnie przechodzi się do CAM, czyli przetworzenia powstałego projektu na plan sterowania. Dopiero wówczas możemy przystąpić do obróbki metali CNC. Tutaj najważniejsze są sterowniki, które dostarczają pracownikowi niezbędnych informacji i nadzorują pracę maszyny. Jeśli coś będzie nie tak, to pracownik może zmodyfikować parametry, zmienić bazowanie osi, czy wprowadzić informacje korekcyjne narzędzi. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. Operator takiej maszyny nie musi jednak wprowadzać danych cały czas. Dodatkowo analizują one podczas pracy wiele czynników jednocześnie. W ten sposób łatwo można wychwycić błąd i szybko go skorygować. Obróbka metali CNC jest stosowana w różnych gałęziach przemysłu. Warto tu wspomnieć chociażby o produkcji dla przemysłu samochodowego.