Nasze społeczeństwo ma jeszcze większe kłopoty zdrowotne połączone z kręgosłupem. Przede wszystkim wybiera się to z siedzącego stylu życia oraz niewielkiej aktywności ruchowej. Zwłaszcza powszechnie spotykane jest wypadanie dysku, fachowo nazywane również przepukliną kręgosłupa. Jeszcze do niedawna choroba ta dotyczyła przede wszystkim osób starych, jednak ostatnio granica wieku niezwykle bardzo przesunęła się w dół. Zaniedbana oraz nieleczona że być nieszczęśliwa oraz iść do chorób zwyrodnieniowych.
Jak pojawia się przepuklina dysku
Nasze kręgosłupy są niezwykle zaawansowane pod względem budowy, natura wyposażyła je w ciąg procesów zapewniających prawidłową postawę. Jednym z nich są dyski, będące małymi poduszkami amortyzującymi obciążenia szkieletu. Wykonane są one z półpłynnej substancji, zwanej jądrem miażdżystym, która zmienia swój profil w współzależności od obciążenia oraz wykonywanych ruchów. Substancja ta jest zawarta we włóknistym pierścieniu z włókien kolagenowych, a tą warstwę krążka stanowią blaszki graniczne. Krążki zamontowane są pomiędzy poszczególnymi kręgami kręgosłupa, dzięki czemu cała konstrukcja jest dobrze amortyzowana oraz chroniona. Proces działania dysków składa się na wchłanianiu oraz oddawaniu wody, przez do zmieniają one własną objętość. Podczas siedzenia lub chodzenia woda z dysków jest wyciskana, przez co stoją się one bardziej płaskie. Jednak nocą podczas snu z powrotem wchłaniają one wodę oraz zaczynają pęcznieć. Więc również już po wstaniu jest się odrobinę wyższym aniżeli wieczorem. Pod wpływem innych przeciążeń włókna pierścienia ulegają powolnemu zniszczeniu oraz zmian. Powłoki kolagenowe zaczynają pękać, a przez powstałe zniszczenia rozpoczyna się wydobywać jądro miażdżyste. Doprowadza to do przesunięcia dysku oraz powoduje bardzo szkodliwe uciskanie nerwów przebiegających przez kręgosłup.
Etiologie wypadania dysku
Zniszczenie dysków międzykrążkowych może się pojawić pod wpływem innych elementów oraz na innych odcinkach kręgosłupa. Niejednokrotnie występuje przepuklina odcinka lędźwiowego, jednak jeszcze częściej słyszy się również o przepuklinie na obrębie szyjnym. Kłopoty z kręgosłupem potrafią się pojawić również podczas wysiłku sportowego oraz pracy, jak też z względu za niewielkiej aktywności ruchowej. Przede wszystkim należy uważać na niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów, na wyprostowanych nogach.
Formy leczenia
Każdy ucisk kręgosłupa winien być kluczem do odwiedzenia lekarza oraz pomocy. Podstawą będzie tutaj prześwietlenie kręgosłupa, specjaliści powszechnie również patrzą na rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Analizowania te pozwolą określić stopień zniszczenia kręgów a w oparciu o nie podejmowane jest dalsze leczenie. Na starcie potrzebny jest odpoczynek, parę dni w łóżku na pewno chociaż trochę zmniejszy choroby. Niezwykle pomocne są również środki przeciwzapalne, redukujące będące się obrzęki. W poważniejszych stadiach przepukliny dysku niezbędne będzie może wprowadzenie właściwych ćwiczeń wzmacniających kręgosłup oraz fizjoterapii. Dzięki nim można efektywnie pozbyć się ucisku oraz unormować sytuację, a w związaniu z normalnym myśleniem o plecy na dłużej pozbyć się kłopotów. U pewnych pacjentów przepuklina będzie natomiast nawracała czy stopień jej zaawansowania będzie niezwykle ważny. W takim wypadku konieczna może się okazać operacja, na jaką skieruje specjalista opiekujący się chorym.