Rozmowa o pracę - co przyciąga uwagę przyszłego pracodawcy, a jakich sformułowań unikać

Napisanie dobrego CV to połowa sukcesu w znalezieniu wymarzonej pracy. Dostarczenie swojego życiorysu do przedsiębiorstwa, które wybraliśmy jest początkiem starań o nową posadę. Kolejnym etapem jest rozmowa z przyszłym pracodawcą. Zdecydowanie jest to ważniejszy krok, powodujący lekkie podekscytowanie i jednocześnie stres. Tu podlegamy ocenie wizualnej i osobowościowej. Dialogi te często nie są długie. W trakcie zaledwie 10-20 min osoba po drugiej stronie biurka zbiera swoje pierwsze wrażenie na Twój temat. Na tej zasadzie buduje i porównuje opinie względem Ciebie a pozostałych kandydatów. Podejmuje decyzje.

Czego unikać?

Pytania pułapki tzn. dlaczego nie chce Pani/Pan współpracować z dotychczasową firmą? Odpowiedź jest problematyczna, zwłaszcza gdy jej po prostu nie lubisz, jest monotonna czy przyprawia Cię o depresję. Zdecydowanie nie wypowiadaj takich zdań na głos. Lepszym sformułowaniem będzie np: „z prozaicznych powodów, tracę dużo czasu na dojazdy”. Wtedy też narażamy się trochę na ostrzał kolejnym pytaniem, o to skąd dojeżdżamy, ale odpowiedź wydaję się już dużo prostsza i tym zyskujemy. Warto przygotować się na tego typu pytania i odpowiedzi, które sprawią że z niewygodnego tematu zrobimy swój atut. Jeśli jest to Twoja pierwsza rozmowa o pracę warto poszukać sobie najczęściej używanych sformułowań. Większość stron, które zajmują się pozyskiwaniem pracowników ma również poradniki jak przygotować się na spotkanie z pracodawcą. „Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi” jest częstą frazą pojawiającą się w tekstach przygotowujących pracobiorcę do podjęcia etatu.

W jaki sposób rozmawiać o pieniądzach?

Tu mamy dwa warianty albo pracodawca zapyta nas o wynagrodzenie za wykonywaną pracę albo poda kwotę, którą on nam proponuje. Pierwszy wariant jest zazwyczaj krępujący, zwłaszcza gdy nie ma się oglądu na ten temat. Tu też proponuję przygotować się wcześniej. Popatrzyć na statystyki zarobków w danych zawodzie, określić w jakich widełkach mieszczą się wypłaty. Z takimi informacjami dostosować kwotę do swoich potrzeb z marginesem na ewentualne negocjacje. W drugim przypadku zaproponowanej propozycji też nie należy przyjmować za pewniak. Jeśli nasze doświadczenie zawodowe pozwala to dobrze jest również zaproponować negocjacje wynagrodzenia. Wykaże to naszą inicjatywne i faktyczne zainteresowanie posadą.

W co się ubrać ?

Najlepiej zorientować się czy w danej branży istnieje określony dress code, czyli wyznacznik odpowiedniego stroju. Logicznym jest, że ubiegając się o pracę w banku, pójdziemy w eleganckich spodniach/spódnicy i koszuli ze sztywnym mankietem. Nie oznacza to jednak, że do baru śniadaniowego pójdziemy w dresie czy spódniczce mini. Strój jest również elementem, który ma spowodować, że zostaniemy ocenieni jako osoba godna zaufania. Panie powinny również uwzględnić to przy wyborze makijażu. Dużo lepiej zostaną odebrane z lekko podkreślonymi oczami i ustami niż w makijażu wieczorowym.

Zadbaj o szczegóły.

Teczka w której będzie Twoje CV niech się ładnie prezentuje, najlepsza będzie sztywna w jednolitym kolorze. Nie wykonuj gwałtownych ruchów oraz staraj się kontrolować emocje. Jeśli się stresujesz przed wyjściem z domu poćwicz rozmowę przed lustrem wypowiadając na głos możliwe pytania i przygotowane odpowiedzi.

www.blogfinance24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here