rozstępy
fot. pixabay.com

Ciąża to niezwykle wymagający czas dla organizmu kobiety. Musi on znieść wiele nagłych zmian, za którymi trudno nadążyć. Szybki przyrost wagi, powiększanie się brzucha negatywnie wpływa na kondycję skory. Jak o nią prawidłowo dbac, aby uniknąć rozstępów?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/uniknac-rozstepow-ciazy/

Ciało kobiety podczas ciąży przechodzi duże przemiany. W ich konsekwencji przychodzi mierzyć się ze sporymi wyzwaniami – cellulitisem, nadwagą i rozstępami. Odpowiednie dbanie o ciało, skórę może pomóc w uniknięciu ich lub przynajmniej złagodzić ich formę.

Jak powstają rozstępy

Czy zatem są rozstępy? To mikrouszkodzenia skóry właściwej, które uwidaczniają się w postaci początkowo czerwonych pręg, które z czasem stają się białe. Uszkodzenia następują w wyniku osłabienia włókien kolagenowych, zawartych w skórze. Osłabiają je hormony, których wzrost ma miejsce w czasie ciąży. Dodatkowym czynnikiem jest nagły a znaczący przyrost masy, konieczność rozciągnięcia się skóry ze względu na rosnący w szybkim tempie brzuch. Można więc porównać rozstępy do miniblizn. Powstają w miejscach narażonych na szybszy rozrost, najczęściej są to: uda, pośladki, brzuch, piersi.

Jak dbać o skórę, aby uniknąć rozstępów

Pierwszym środkiem prewencyjnym jest kontrolowanie przyrostu masy. Najczęściej znaczny wzrost wagi nie jest związany z samą ciążą, a ze zbyt dużą ilością przyjmowanych kalorii. Często jest to pokłosiem przekonania o tym, że w trakcie ciąży kobieta powinna jeść więcej ze względu na większe zapotrzebowanie.

Po drugie, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o codzienną dawkę aktywności fizycznej w takiej formie i natężeniu, na jakie pozwala nam stan zdrowotny i wskazania lekarza.

Po trzecie, odpowiednia codzienna pielęgnacja opierająca się na masażach szorstką szczotką, prysznice naprzemienne, a więc polewanie się na zmianę ciepłą i zimną wodą. Skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia. Większość preparatów przeciwrozstępom jest jednak niewskazana w czasie ciąży. Doskonale sprawdzą się jednak emolienty i naturalne oleje np.olej migdałowy.

Przeczytaj też: http://www.marszniemilczenia.pl/pielegnacja-wlosow-zima/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here