Dlaczego warto się rozgrzewać przed treningiem

Zbilansowana dieta czy zdrowy sen to tylko niektóre z warunków koniecznych do tego, aby dbać o swoją kondycję psychofizyczną. Równie istotna jest aktywność fizyczna – czyli dawka ruchu dopasowana do twoich możliwości.

Nim jednak ją podejmiesz, najpierw należy się właściwie rozgrzać. A co więcej, niezwykle ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu oraz uzupełnianie elektrolitów wypłukanych w trakcie treningu.

Rozgrzewka – czemu jest taka ważna?

Trening to nie tylko aktywność przeznaczona dla zawodowych sportowców, jego formą może być nawet rekreacyjna jazda na rowerze czy popołudniowy spacer z rodziną. Samodzielnie decydujesz o intensywności wykonywanych ćwiczeń czy formie podejmowanej aktywności, za każdym razem można jednak wyróżnić 3 zasadnicze elementy – rozgrzewkę, część zasadniczą i zakończenie (jak np. rozbieganie czy rozciąganie). Zupełnie niesłusznie najczęściej pomijana jest właśnie rozgrzewka.

Rozgrzewka to podstawa przy każdej, nawet zupełnie rekreacyjnej aktywności fizycznej. To też jeden z najbardziej znanych sposobów na zwiększenie efektywności prowadzonych treningów. Do najważniejszych funkcji rozgrzewki zalicza się przede wszystkim:

  • przygotowanie całego organizmu do podjęcia określonego wysiłku
  • mobilizację stawów przed wzmożoną pracą
  • szeroko pojętą ochronę przed kontuzjami
  • zwiększenie możliwości własnego organizmu

Podczas rozgrzewki stopniowo zwiększa się tempo pracy serca, dzięki czemu cały organizm znacznie lepiej funkcjonuje podczas podjętej aktywności. Ponadto rozgrzanie mięśni, ścięgien i więzadeł poprawia ich elastyczność oraz odporność na rozciąganie.

Jak się rozgrzewać?

Nie ulega wątpliwości, że warto się rozgrzać nawet przed podjęciem umiarkowanej aktywności fizycznej. Dobór ćwiczeń jest dalece indywidualny, a ich wybór niesamowicie szeroki. Wśród najpopularniejszych warto wymienić np.:

  • kręcenie głową, barkami i ramionami
  • naprzemienne wymachy kończyn górnych i dolnych
  • naprzemienne unoszenie kolan
  • trucht w miejscu
  • różne warianty podskoków

Rozgrzewka rozgrzewką – ale co po treningu?

Przy temacie rozgrzewki warto poruszyć także inną kwestię, która ma ogromny wpływ nie tylko na twój komfort podczas aktywności ruchowej, ale i późniejszą regenerację. W czasie treningu tracisz różnego rodzaju pierwiastki, świetnym sposobem na ich uzupełnienie są elektrolity po treningu, np. w formie tabletek musujących.

Odpowiednio dobrane i zażywane suplementy diety wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mięśni, zmniejszają uczucie zmęczenia czy znużenia, a nawet mogą wspomagać pracę twojego mózgu. Elektrolity po treningu to coś, o czym nigdy nie powinieneś zapomnieć.

Doraźnym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu oraz elektrolity po treningu może być też domowy izotonik. Jego przygotowanie nie sprawia większych problemów, jednak trzeba poświęcić czas i zakupić wszystkie składniki, takie jak cytryna, miód czy imbir. Wygodniejsze będą zdecydowanie elektrolity po treningu w tabletkach musujących, które możesz wrzucić do bidonu z wodą.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here