20 bądź 26 dni wypoczynku? Żeby określić, ile dni wolnych nam przypada, musimy wiedzieć, jaki jest nasz staż do urlopu. Uwzględniając go, bierzemy pod rozwagę wszelkie czasy zatrudnienia na bazie umowy o pracę, niezależnie od tego, czy wystąpiły między nimi luki. Do stażu urlopowego liczy się też ostatni zakończony czas nauki w szkole zawodowej, średniej, policealnej bądź wyższej.
Staż pracy a urlop wypoczynkowy
To, ile dni urlopu przypada zatrudnionemu, zależy od stażu pracy. Niestety, Kodeks Pracy nie uściśla znacznie, czym jest staż pracy. Przyjmuje się więc, iż jest to pełna długość całych okresów świadczenia pracy na bazie umowy o pracę, powołania, mianowania oraz wyboru. Dodatkowo, żeby określić ilość dni urlopu przypadającego zatrudnionemu, dolicza się do stażu pracy czasy pobierania nauki i przeróżnego typu okresy specjalne (np. okres czynnej służby mundurowej, okres, za jaki pracownik uzyskał odszkodowanie za niewłaściwe rozwiązanie umowy o pracę, czas otrzymywania zasiłku dla niepracujących itp.)
Równoważnik za wypoczynek na stażu
Stażyście nie przypada urlop wypoczynkowy, gdyż umowa o staż nie rodzi powstawaniem stosunku pracy, dającego prawo do wypoczynku. Osoba taka nie jest zatem traktowana poprzez prawo pracy jako pracownik. Urlop wypoczynkowy należy się tylko za czasy zatrudnienia na umowę o pracę. Stażysta nie może zatem uzyskać uprawnienia do wypoczynku, i tym samym do odpowiednika za jego niewykorzystanie. Jednakże ma on zapewnione prawem 2 dni wolne na każde 30 dni kalendarzowych pełnienia przygotowania zawodowego bądź stażu. Wynika to z art. 53 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia oraz firmach rynku pracy. W regulacji znacznie podkreślono, iż są to dni wolne, a nie urlop. Dlatego także nie jest możliwe używanie do nich tychże wpisów Kodeksu pracy, jakie dotyczą urlopu wypoczynkowego.
Nie istnieje zatem nic takiego, jak urlop wypoczynkowy stażysty, chociaż w codziennym języku określenie to niejednokrotnie jest wykorzystywane. Starczy jednakże napisać w wyszukiwarkę hasło „staż a urlop”, żeby odnaleźć wszelkie potrzebne dane. Co istotne, pomimo tego, iż dni wolne na stażu nie są uznawane jako urlop, to są odpłatne. Wedle aktualnego prawa są to nieobecności uzasadnione, jakich nie liczy się od comiesięcznej kwoty stypendium, dawanego stażyście poprzez urząd pracy. Dni wolne na stażu oferowane są tylko na wniosek zainteresowanego, więc przypominają trochę dni wolne przypadające pracownikowi na szukania nowej pracy. Pracodawca ma przymus korzystnie rozpatrzyć taki wniosek. Wszelkie niewykorzystane poprzez stażystę dni wolne przepadają po ukończeniu stażu. Nie przypada za nie żaden równoważnik, dlatego należałoby dbać o tym, żeby skorzystać z nich w czasie stażu. Prawo do dni wolnych uzyskuje się po 30-dniowym czasie stażu, przy czym wolno je zastosować od razu bądź wszelkie jednocześnie w tym miesiącu pracy. Należałoby przy tym pamiętać, iż stażyście nie przypadają żadne specjalne dni wolne, jakie mogłyby odpowiadać urlopowi na żądanie, więc w wypadku, kiedy absencja nieusprawiedliwiona trwa dłużej aniżeli jeden dzień, może dojść do przerwania stażu.