Choć upowszechnienie się dostępu do szybkiego internetu i do smartfonów sprawiło, że nie musimy już pamiętać tak wielu rzeczy, jak dawniej (różne dane można przecież szybko sprawdzić w Google), dobra pamięć wciąż jest na wagę złota. Jeśli zauważasz u siebie problemy z zapamiętywaniem, nie wpadaj w panikę – istnieją skuteczne sposoby, by rozwijać u siebie tę umiejętność i stymulować mózg do efektywniejszej pracy.
- Regularne powtórki
Wywodzące się ze starożytnego Rzymu powiedzenie „repetitio mater studiorum” – „powtarzanie matką wiedzy” – przez ponad dwa tysiąclecia w ogóle nie straciło na aktualności. Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie skuteczności zapamiętywania przyswojonej wiedzy niż jej regularne powtarzanie. Nieważne, czego się uczysz – włoskich słówek, historii Meksyku czy budowy silnika spalinowego – częste powtórki sprawią, że informacje i fakty zostaną w twojej pamięci na dłużej.
2. Częste przerwy
Mózg, tak jak każdy inny organ naszego ciała, poddany intensywnemu wysiłkowi dość szybko się męczy. Warto więc co jakiś czas dać mu trochę czasu na odpoczynek, robiąc przerwy. Jeśli uczysz się do egzaminu, najlepiej podziel materiał na mniejsze partie i po opracowaniu każdej z nich zrób sobie co najmniej 10-minutową przerwę: na herbatę, na spacer czy na rozmowę z przyjaciółką. Dzięki temu mózg zyska trochę czasu na przetworzenie i utrwalenie informacji.
3. Opowiadanie na głos
Bardzo ciekawą i niezwykle skuteczną metodą na lepsze zapamiętywanie przyswojonych informacji jest opowiadanie ich komuś innemu. Jak to działa? Kiedy przekazujesz jakąś informację czy historię innej osobie, nie tylko dodatkowo angażujesz zmysł mowy, ale też zmuszasz mózg do przetworzenia, analizy i organizacji danych tak, by lepiej je zakomunikować. Cały ten dodatkowy wysiłek przekłada się na lepsze zrozumienie i utrwalenie wiedzy.
4. Elektrolity rozpuszczalne w wodzie
W prawidłowym funkcjonowaniu organizmu ważną rolę odgrywają elektrolity – wodne roztwory jonów, które mają zdolność przewodzenia impulsów elektrycznych przez całe ciało. Niektóre elektrolity, takie jak magnez, wspomagają pracę mózgu: gdy ich poziom jest trochę niższy niż powinien, często odczuwamy znużenie i mamy kłopoty z przyswajaniem wiedzy.
Kiedy więc czujesz, że nie jesteś w najlepszej formie intelektualnej, warto sięgać po elektrolity rozpuszczalne w wodzie. Preparaty zawierające elektrolity (najczęściej w formie musujących tabletek) pomogą odpowiednio nawodnić organizm. Dobrze nawodniony organizm lepiej funkcjonuje. Będziesz szybciej i efektywniej zapamiętywać, szczególnie w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego.
5. Aplikacje na poprawę pamięci
Narzędziem, które pomoże ci odzyskać łatwość zapamiętywania, może być… twój smartfon. Istnieje wiele ciekawych, darmowych aplikacji, które oferują codzienny, kilkuminutowy trening umysłu zorientowany na poprawę pamięci. Najlepszymi recenzjami użytkowników cieszą się przede wszystkim aplikacje Luminosity, Elevate, Peak oraz Brain Wars. W tej ostatniej możesz wykonywać zadania, jednocześnie rywalizując ze znajomymi – to dobra motywacja, by nie zaniedbywać ćwiczeń mózgu.