Błonnik jest zbawienny w czasie problemów z trawieniem, na przykład podczas uporczywych zaparć bądź wzdęć. Spożywanie tego składnika reguluje pracę układu pokarmowego i ma dobroczynny wpływ na przemianę materii. Dieta bogata w błonnik jest również bardzo wskazana w przypadku osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Warto na stałe wprowadzić go do swojego jadłospisu, początkowo jednak najlepiej w śladowych ilościach.
Niestety błonnik, jak każdy składnik można przedawkować. Przedawkowanie błonnika może objawiać się wzdęciami, bólem brzucha lub uciążliwymi gazami. Przedawkowanie tego składnika nie jest niebezpieczne, jedynie objawy mogą uprzykrzać normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych prac. Mogą one mieć zły wpływ na ogólne samopoczucie.
Wiele osób, które wprowadzają go do swojej diety zastanawia się ile błonnika dziennie należy spożywać.
Najlepiej dziennie spożywać od 25 do 30 gram błonnika pokarmowego.
Przedawkowanie tego składnika jest mało prawdopodobne, gdyż większość produktów obfitujących w błonnik zawiera go jedynie kilka gram.
Do przedawkowania błonnika pokarmowego nie powinny jednak doprowadzać kobiety w ciąży, gdyż w drugim i trzecim trymestrze ciąży wzdęcia czy ból brzucha mogą być zbyt dokuczliwe.
Wzbogacając swoją dietę w produkty bogate w błonnik pokarmowy należy pamiętać aby wypijać odpowiednią ilość płynów. Najlepiej gdy osoba wypija około dwóch litrów wody dziennie.
Bogate w błonnik są między innymi takie produkty jak jabłka, płatki owsiane, banany, brokuły, fasolka szparagowa, razowe pieczywo, groch, maliny, bakłażany, muesli, truskawki, gruszki, śliwki, razowe i ciemne pieczywo a także kasza gryczana, bób i razowy makaron. To tylko kilka produktów zawierających spore ilości błonnika pokarmowego. Należy pamiętać, że błonnik pokarmowy wykazuje również działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu porcje spożywanego pokarmu są mniejsze. Błonnik także wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku oraz zwiększa ilość soków trawiennych.
[Głosów:0 Średnia:0/5]