Jak złagodzić atopowe zapalenie skóry?

Atopia dotyka już niemowlęta i zazwyczaj pozostaje na całe życie, chociaż z czasem jej objawy mogą nieco złagodnieć. W jaki sposób można na co dzień próbować sobie pomóc? Oczywiście leki w postaci maści i środków antyhistaminowych to niekiedy konieczność, ale można zrobić coś jeszcze.

Harmonia życiowa

Jak się okazuje wiele chorób dermatologicznych ma silne powiązanie z psychiką ludzką. Tak jest również w wypadku atopowego zapalenia skóry. Z tego względu pomocna może się okazać terapia. Na niej można zrozumieć przyczyny swych lęków oraz stresu oraz próbować wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do złego samopoczucia psychicznego. W okresach zaostrzenia stresów atopowe zapalenie skory także często się nasila.

Codziennie należy więc znaleźć czas na relaks, oderwanie się od codzienności i problemów. Odstresować się pomagają ćwiczenia fizyczne, taniec, spacer czy bieganie. Warto także znaleźć hobby, które pomaga walczyć ze zdenerwowaniem. Może być to chociażby słuchanie ulubionej muzyki.

Kosmetyczne porady na atopię?

Trzeba pamiętać, że woda wysusza skórę a zatem także może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Z tego względu najlepiej będzie brać prysznic, ale jeżeli ktoś bardzo lubi kąpiel, może sobie na nią raz na jakiś czas pozwolić wlewając do wody substancję natłuszczającą, na przykład olejek.

Do codziennej pielęgnacji należy stosować kosmetyki oznaczone jako przygotowane do tego, by łagodzić atopowe zapalenie skóry. Należy wyposażyć się w specjalne płyny do kąpieli, żele do mycia twarzy a także kremy. Ciało dobrze jest też natłuszczać oliwką dla dzieci, ale taką, która nie zawiera konserwantów ani substancji zapychających.

Kiedy atopia się nasila?

Przy nasileniu atopowego zapalenia skóry ważne jest działanie od razu. Przede wszystkim nie wolno drapać skóry, ponieważ jej stan się pogarsza. Warto zażyć leki, które nieco zminimalizują swędzenie, mogą to być nawet leki antyalergiczne bez recepty. Te na receptę działają silniej, ale powodują także senność.

Po każdym kontakcie z wodą nie należy zapominać o natłuszczaniu, ale także trzeba unikać basenów i zadymionych pomieszczeń. Ubrania powinny być przewiewne i niedrapiące. To pomoże znieść najcięższy okres.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here