Jakie sprawy załatwia kancelaria notarialna?

Kancelarię notariusza znaleźć można praktycznie w każdej dzielnicy nawet średniego miasta. Pomimo takiej dostępności, na wizytę u dobrego notariusza niekiedy należy ustawić się w kolejce.

Definicja podaje, że notariuszem można nazywać prawnika, upoważnionego przez ministra sprawiedliwości do sporządzania aktów notarialnych. Jednak ta skądinąd zwięzła formuła nie daje odpowiedzi na pytanie, czym właściwie zajmuje się notariusz?

Uprawnienia notariuszy

Kancelaria notarialna, jako miejsce pracy notariusza, posiada uprawnienia związane ze sporządzaniem aktów notarialnych, czy poświadczenia dziedziczenia. Oprócz tego notariusz zajmuje się także:
– wydawaniem poświadczeń (np. zgodności okazanej kopii z oryginałem),
– spisywaniem protokołów (np. z przebiegu aukcji),
– składaniem wniosków o wpis w księgach wieczystych,
– czynnościami związanymi z prawem spadkowym,
– przyjmowaniem depozytu notarialnego.

Kiedy wizyta u notariusza jest niezbędna?

Warto zatem wiedzieć, kiedy konieczne będzie skorzystanie z usług, które oferuje dobra kancelaria notarialna.

Notariusz z pewnością jest niezbędny podczas załatwiania wszelkich spraw związanych ze zmianami w księgach wieczystych.

Przed notariuszem można również sporządzić testament, który w ten sposób nabierze mocy prawnej. Oprócz tego taki sposób gwarantuje również formalnie poprawne wyrażenie ostatniej woli.

Kancelaria notarialna pomoże też w sytuacjach raczej niecodziennych, kiedy konieczne będzie uzyskanie na przykład poświadczenia o pozostawaniu osoby przy życiu bądź przebywaniu w nieokreślonym miejscu.

Oprócz tego profesjonalny notariusz zazwyczaj oferuje także pomocą prawną, a wizyta u niego często rozwiewa wątpliwości związane z biegiem spraw urzędowych.

Podsumowanie

Ze względu na szeroki zakres uprawnień i obowiązków notariuszy, ich pomoc jest niezbędna w wielu sytuacjach. Zawsze warto wybierać taką kancelarię notarialną, która cieszy się jak najlepszą opinią wśród klientów. Gwarantuje to pozytywne i szybkie załatwienie każdej sprawy. I chociaż cenniki notariuszy ustala Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, zatem niewiele się od siebie różnią, to jednak właściwe podejście do klienta może być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej kancelarii.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here