Przetoka pilonidalna jest przykrą przypadłością. Póki co nie są znane jej przyczyny, a lekarze nadal się spierają, jak sobie z nią radzić. Ponieważ ma tendencje do nawrotów, trzeba zastosować odpowiednią terapię. Wyjaśniamy, jak powinna być leczona torbiel włosowa!
Torbiel włosowa – przyczyny choroby
Lekarze nie mają pewności, skąd się bierze torbiel włosowa. Nie wiadomo, czy jest to choroba nabyta, czy też wrodzona. Można jednak wskazać czynniki, które powodują rozwój stanu zapalnego. Wśród nich wymienia się m.in. nadmierną potliwość, niedostateczną dbałość o higienę, siedzący tryb życia, otyłość czy obniżoną odporność organizmu. Wilgotne, ciepłe zagłębienia ciała są idealnymi miejscami dla rozwoju bakterii.
Torbiel włosowa często pojawia się u osób, które mają specyficzną bruzdę międzypośladkową. Ryzyko wystąpienia choroby zmniejszają zabiegi, które spłycają szparę lub zmieniają jej położenie. Więcej o możliwościach współczesnej medycyny estetycznej przeczytasz na stronie: https://www.czerwonafurtka.pl/nowoczesna-medycyna-estetyczna-a-wyglad/.
Jak skutecznie leczyć torbiel włosową?
W praktyce nadal nie opracowano skutecznej metody leczenia torbieli włosowej. Gdy choroba zostanie wykryta, pomocniczo stosuje się terapię farmakologiczną, podając środki przeciwzapalne i antybiotyki. W początkowych stadiach często konieczny jest też zabieg usunięcia zbierającej się wydzieliny oraz wrośniętych włosów. Jest to krótka, prosta procedura, którą zalicza się do tzw. chirurgii jednego dnia.
Po wygojeniu pacjent musi szczególnie zwracać uwagę na higienę tych okolic oraz uważnie obserwować ich wygląd. Przypadłość często powraca, a lepiej jest wykryć ją zanim zaatakuje większy obszar tkanki. Jeśli u chorego pojawi się ostry stan zapalny i/lub duży ropień, powinien koniecznie zdecydować się na wycięcie torbieli włosowej.
Wycięcie torbieli włosowej – jak wygląda zabieg?
Wycięcie torbieli włosowej jest poważniejszą operacją, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem pacjent jest gruntownie przebadany przez chirurga i dermatologa. Następnie dobrana zostaje odpowiednia metoda przeprowadzenia procedury – klasyczna lub zaawansowana (m.in. Bascoma II, Suchorskiego Karadakisa, Limberga, V-Y, Z). Usuwa się zmieniony chorobowo obszar oraz część zdrowej tkanki.
Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest ablacja, w której torbiel jest niszczona przez wiązkę lasera. Metoda ta jest znacznie mniej inwazyjna, ponieważ wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Do tego ostatnie badania wykazują, że jest o wiele skuteczniejsza.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.